Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiadomo już, jak zostanie zagospodarowana ulica Kościuszki w Malborku

Jacek Skrobisz
Fot. Archiwum Jazz Clubu Spiżarnia
Jazz Club Spiżarnia zagospodaruje ul. Kościuszki w sezonie turystycznym i przez dwa tygodnie grudnia. W centrum miasta pojawi się strefa handlowa nawiązująca charakterem do okresu dwudziestolecia międzywojennego. Poniżej informacja na ten temat opublikowana na stronie internetowej Urzędu Miasta Malborka.

We wtorek 28 stycznia br. rozstrzygnięto konkurs ofert na organizację i funkcjonowanie sezonowego handlu, usług i gastronomii w rejonie ul. Kościuszki ogłoszony przez Urząd Miasta Malborka. Co prawda do konkursu przystąpił jeden oferent „Jazz Club Spiżarnia”, ale oferta została pozytywnie zaopiniowana przez komisję konkursową, gdyż spełniała wymogi regulaminu i była przygotowana zgodnie z założeniami.
Celem konkursu było wyłonienie operatora prowadzącego klimatyczny targ różności wzdłuż ul. Kościuszki w sezonie letnim od 1 maja do 31 sierpnia oraz w sezonie zimowym od 10 grudnia do 24 grudnia każdego roku, w latach 2014-2016. Miejsce przeznaczone pod organizację strefy stanowi teren na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Warecką i zjazdem z Al. Rodła oraz obszar na Placu Kazimierza Jagiellończyka w bezpośrednim sąsiedztwie fontanny.
Jazz Club Spiżarnia przedstawił projekt dotyczący stworzenia na terenie ul. Kościuszki strefy nawiązującej do mieszczańsko-kupieckiego charakteru z czasów XX-lecia międzywojennego. Sklepy Cynamonowe to produkt turystyczny, który ma stanowić podkreślenie odrębności tego miejsca i osadzenie go w konwencji podróży w czasie. Według pomysłodawców już w najbliższym sezonie na ul. Kościuszki mają stanąć dwie stylizowane drewniane bramy, zwieńczone szyldami z hasłem „Sklepy Cynamonowe”. Obok każdej z tych bram operator przewiduje ulokowanie budek strażniczych obsługiwanych przez strażników w stylizowanych strojach, którzy wręczać będą turystom miejskie paszporty turystyczne. Zabudowa całej strefy gastronomiczno-handlowej ma zostać utrzymana w specjalnej aranżacji, z wykorzystaniem wpisujących się w klimat tego miejsca drewnianych straganów, oryginalnych eksponatów, klimatycznej muzyki, detali nawiązujących do przedwojennej epoki oraz bogatej oferty handlowej, w której dominować będą towary regionalne.
W ramach zagospodarowania stoisk handlowych zaproponowano stoiska z potrawami regionalnymi oraz tradycyjną kuchnią polską, wędzarnię mięsiw, ryb i kiełbas, stoisko piekarnicze z rogalami, chlebami i kołaczami oraz wypiekami cukierniczymi, sklep kolonialny serwujący aromatycznie pachnącą kawę oraz stoisko z lokalnym piwem. Ponadto koncepcja zagospodarowania terenu przewiduje stworzenie strefy handlowej zawierającej wędliny z lokalnej masarni, sery, twarogi, smaki gothicu, wyroby pszczelarskie, kwas chlebowy, soki naturalne, miody pitne i nalewki, przyprawy korzenne, piwa regionalne, warzywa i owoce, wyroby z bursztynu, ręcznie wytwarzaną biżuterię, tradycyjne drewniane zabawki dla dzieci oraz lokalne pamiątki.
- Cieszę się, że nasza propozycja spotkała się z zainteresowaniem i że udało się zgromadzić oferentowi grupę przedsiębiorców, wytwarzających produkty regionalne, którzy wspólnie będą kreować kolejny produkt turystyczny miasta - mówi Andrzej Rychłowski, burmistrz miasta Malborka. - Będzie to również korzystne dla kupców mających swoje punkty handlowo-usługowe przy ulicy Kościuszki, gdyż ruch na tej ulicy z pewnością się zwiększy. Nie będzie tu konkurencji dla produktów sprzedawanych na co dzień w istniejących lokalach, gdyż oferowane będą wyłącznie wyroby regionalne. Jestem przekonany, że targ ożywi centrum miasta i stanie się miejscem spotkań mieszkańców, a także świetną atrakcją dla turystów.
Dodatkowymi planowanymi elementami stanowiącymi atrakcje i podkreślającymi klimat tego miejsca mają być: malarze, portreciści, karykaturzyści, uliczni grajkowie, rzeźbiarze, gazeciarze stylizowani na warszawskich ulicznych sprzedawców gazet, stół umożliwiający rozegranie partii szachów oraz riksze i wypożyczalnia rowerów trójkołowych. Ponadto autor projektu zaproponował chęć organizacji licznych atrakcji cyklicznych takich jak np. kino letnie, multimedialna wystawa zdjęć dawnego Malborka, specjalny sektor dla dzieci, w którym propagowane będą gry i zabawy historyczne, spektakle teatrzyku kukiełkowego, stanowisko przedwojennego fotografa czy wystawy plastyczne. Ponadto autorzy opracowania zaproponowali chęć organizacji szeregu imprez tematycznych tj. inscenizacji ważnych wydarzeń historycznych czy Festiwalu Puszczania Latawców.
- Cała przedstawiona przez oferenta koncepcja zagospodarowania obszaru objętego konkursem jest spójna zarówno pod względem atrakcyjności i funkcjonalności terenu jak i aranżacji stanowisk handlowo-gastronomicznych, które wpisują się pod kątem architektonicznym w symbolikę tego miejsca - podkreśla Katarzyna Kostrzewa-Rzoska, naczelnik Wydziału Rozwoju i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Malborka.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto