Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej niż na Pomorzu zarabiają jedynie mieszkańcy Mazowieckiego

Jacek Klein
Przeciętny Pomorzanin zarabia 2,3 tys. zł na rękę, czyli 3,2 tys.zł brutto - wynika z raportu Money.pl. Dla wielu ta kwota nie jest powalająca, ale Pomorze pod względem zarobków ustępuje wyłącznie Mazowszu, gdzie przeciętne wynagrodzenie wynosi 3 tys. zł netto.

Płace porównywalne do Pomorza wypłacane są jedynie mieszkańcom Małopolski. Dane zebrane przez Money. pl mówią, że w innych regionach średnie miesięczne zarobki są niższe od ponad 100 do ponad 400 zł i nie osiągają średniej krajowej. Wyższe płace na Pomorzu wynikają m.in. z relatywnie niskiego poziomu bezrobocia i zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników.

- Im więcej ofert pracy, tym lepiej dla pracownika. Bo to on przebiera w ofertach. W przeciwnym wypadku przyszły szef dyktuje gorsze warunki - mówi Jakub Szczepankowski z portalu rekrutacyjnego iBroker.pl.

Pomorze zaliczane jest także do tzw. zachodniej ściany kraju, gdzie wyższe płace utrzymują się od lat.
Również branże, w których płace są najwyższe i najniższe, pozostają właściwie niezmienne tak na Pomorzu, jak i w kraju. Specjaliści z działów IT nadal deklarują najwyższe zarobki spośród wszystkich badanych. Wynika to z faktu, że nieustannie są poszukiwani na rynku pracy i mogą przebierać w ofertach. Kolejne miejsca w płacowym rankingu - podobnie jak w ubiegłych latach - zajęli przedstawiciele branży budowlanej i telekomunikacyjnej.

- Z czołówki wypadli natomiast prawnicy. Na gorszy wynik prawdopodobnie miało wpływ częściowe ułatwienie dostępu do zawodów prawniczych w ubiegłym roku i większy udział w badaniu mniej zarabiających prawników bez aplikacji - czytamy w raporcie Money.pl.

W branży informatycznej mediana zarobków (czyli średnia nieuwzględniająca najbardziej odstających wartości) wynosi 3,5 tys. zł. Obsługa i budowa nieruchomości daje zarobki na poziomie 3 tys. zł. O 100-200 zł mniej średnio zarabiają pracownicy firm związanych z telekomunikacją, marketingiem i reklamą. Na drugim biegunie płac znajdują się zawody związane z handlem, administracją publiczną i turystyką. Tutaj można liczyć na zarobki poniżej 2 tys. zł netto. Różnice pogłębiają się jeszcze bardziej porównując płace w dużych przedsiębiorstwach ulokowanych w dużych miastach i niewielkich firmach na prowincji. Te pierwsze, zwłaszcza z kapitałem zagranicznym, w tych samych zawodach oferują płace wyższe nawet o 2 tys. zł.

Niezależnie od regionu i zawodu, kryzys gospodarczy wpłynął na spadek płac w całym kraju. Według GUS przeciętna płaca w przedsiębiorstwach wyniosła w październiku 3,4 tys. zł. W grudniu ubiegłego roku firmy płaciły średnio 3,6 tys. zł brutto.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto