MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2016 w pomorskich gminach [TABELE]

Monika Jankowska
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku podała średnie wyniki egzaminu gimnazjalnego 2016 dla powiatów i gmin województwa pomorskiego. Szczegółowe wyniki w galerii zdjęć powyżej.

Wyniki w całym województwie kształtują się następująco: j. polski - 67 proc., historia i wiedza o społeczeństwie - 55 proc., matematyka - 48 proc., przedmioty przyrodnicze - 50 proc. W porównaniu z rokiem ubiegłym część historyczna wypadła znacznie słabiej - wtedy młodzi Pomorzanie uzyskali średnio 63 proc. punktów.

Jednak jak zwykle to matematyka sprawiała najwięcej problemów. W powiatach lęborskim i sztumskim gimnazjaliści uzyskali z tego przedmiotu 41 proc. punktów. W powiatach malborskim i słupskim - 42 proc., a w powiecie tczewskim - 43 proc.

Uczniowie pisali także egzamin z języka obcego - na poziomie podstawowym przystąpić musiał do niego każdy gimnazjalista, na poziomie rozszerzonym - ci, którzy na egzaminie wybrali język poznawany przez nich w szkole podstawowej. Najwięcej uczniów wybrało język angielski. W skali województwa najsłabiej wypadł powiat sztumski - na poziomie podstawowym gimnazjaliści uzyskali średnio 51 proc. (średnia wojewódzka 63 proc.), a na poziomie rozszerzonym - 31 proc. Z angielskim kiepsko poszło też we wspomnianych powiatach człuchowskim - 55 proc. na poziomie podstawowym i 40 proc. na rozszerzonym, oraz słupskim - 55 proc. na poziomie podstawowym i 36 proc. na poziomie rozszerzonym.

Gdzie egzamin poszedł najlepiej? Tak jak w ubiegłym roku prym wiodą gimnazjaliści z Sopotu, Gdańska i Gdyni. Także w powiecie kwidzyńskim mają powody do zadowolenia: 70 proc. z j. polskiego, 54 proc. z historii i wiedzy o społeczeństwie, 52 proc. z matematyki, 53 proc. z przedmiotów przyrodniczych, 62 proc. z języka angielskiego na poziomie podstawowym i 42 proc. - na poziomie rozszerzonym.

Rozmowa z prof. Romanem Dolatą, ekspertem Instytutu Badań Edukacyjnych

Nie od dziś wyniki egzaminu gimnazjalnego wypadają słabiej na wsi niż w mieście. Nie od dziś zadajemy sobie też pytanie: „z czego to wynika?”. No właśnie: z czego?
Te różnice wcale nie są aż takie duże. Według raportu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej różnice między wsią a dużym miastem to około pięciu punktów procentowych. Co więcej, ta różnica, w porównaniu z ubiegłymi latami, spada.

Co nie zmienia faktu, że te różnica cały czas występują.
Tak, oczywiście. Dane, które podałem, dotyczą obszaru humanistycznego i matematyczno-przyrodniczego. Natomiast uwagę trzeba zwrócić na języki obce. Na wsi wynik osiągnięty przez gimnazjalistów w porównaniu z dużym miastem jest dwukrotnie niższy. I to jest bardzo duży realny problem polskiej edukacji, problem, którego rozwiązanie powinno być centralnym punktem polityki oświatowej. Jeżeli przyjrzymy się wynikom z przedmiotów humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych, to zobaczymy, że różnice w liczbie punktów wynikają ze statusu rodziny ucznia. Na różnice wpływają status ekonomiczny, społeczny i wykształcenie rodziców. W przypadku języka obcego widać, że to jest problem systemowy.

Zarówno nauczyciele pracujący na wsi, jak i ci pracujący w mieście kończą przecież te same uczelnie. Dlaczego zatem poziom nauczania jest tak różny?
Tu pojawia się inna kwestia - w miastach język obcy w bardzo dużym zakresie jest przedmiotem nauki pozaszkolnej. Dostępność prywatnych lekcji, kursów po prostu jest większa w mieście niż na wsi. Co nie zwalnia z myślenia o tym, co polska szkoła powinna zrobić, żeby skutecznie uczyć języka obcego.

PiS zapowiada wielkie zmiany w szkolnictwie. Jest szansa na to, że wpłyną one na niwelowanie tych różnic?
Jeszcze dokładnie nie wiemy, jakie to będą zmiany, trudno więc odpowiedzieć na to pytanie. Wprowadzenie znaczących zmian w sektorze edukacji jest trudne. To bardziej sprawa dziesięcioleci niż jednego czy dwóch lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto