Wyprawka szkolna 2015. Kto może liczyć na bezpłatne podręczniki?

Maciej Jędrzyński, Kamila Kubik
Darmowe podręczniki to efekt prowadzonej przez MEN reformy podręcznikowej Lukasz Kasprzak/Polskapresse
Podręczniki - dla kogo bezpłatne, a kto może liczyć na zwrot kosztów? Sprawdź, komu przysługuje wsparcie finansowe z rządowego programu "Wyprawka szkolna".

Na realizację programu "Wyprawka szkolna" w nadchodzącym roku szkolnym rząd przeznaczy 51 mln złotych. To kontynuacja poprzednich programów, realizowanych przez MEN od 13 lat. W zależności od klasy wysokość dofinansowania wynosi od 225 zł do 445 zł, a w przypadku zakupu podręczników do kształcenia specjalnego kwota ta może sięgać 770 zł.

Wyprawka szkolna 2015. Z pomocy mogą korzystać trzy grupy uczniów:

* klas trzecich szkoły podstawowej oraz klas trzecich ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia,
* uczniowie, którzy kontynuują naukę według nowej podstawy programowej na poziomie klasy czwartej technikum,
* uczniowie niepełnosprawni. - w tej grupie chodzi między innymi o uczniów: słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym; z niepełnosprawnością ruchową i z autyzmem. W rachubę wchodzą także niepełnosprawności sprzężone w przypadku, gdy jedną z nich jest ta wymieniona wyżej. Wyjątkiem są uczniowie niewidomi, dla których podręczniki zapewniono w odrębnym trybie.

Wyprawka szkolna 2015. Trzeba spełnić warunki

Kluczowe jest kryterium dochodowe, które należy podać ubiegając się o dofinansowanie do zakupu podręczników dla dziecka - dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 574 zł netto. Pamiętajmy, że chodzi o dochód osiągnięty w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, czyli w 2013 r.
Zdarza się, że w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego pomoc i tak jest udzielana - na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń. Wówczas uwzględniane są warunki ekonomiczne i społeczne (m.in. ciężka choroba, wielodzietność, przemoc w rodzinie, alkoholizm w rodzinie, zdarzenia losowe). Uczniom niepełnosprawnym pomoc w ramach "Wyprawki szkolnej" przysługuje bez względu na dochód - w tym przypadku podstawą do skorzystania z pomocy jest posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Wyprawka szkolna 2015. Potrzebne dokumenty
Wnioski o przyznanie pomocy w formie dofinansowania zakupu pomocy edukacyjnych składa się u dyrektora szkoły, w której uczy się dziecko, zwykle w pierwszych dniach września. W przypadku uczniów spełniających kryterium dochodowe rodzice lub opiekunowie prawni muszą przedłożyć zaświadczenie o dochodach lub dotyczące korzystania ze świadczeń rodzinnych. Gdy przekroczone jest kryterium, zamiast zaświadczenia o dochodach składa się uzasadnienie do otrzymania pomocy.
Uwaga! Pieniądze nie są wypłacane z góry - ich zwrot jest możliwy dopiero po przedłożeniu dowodu zakupu, np. imiennych faktur VAT, rachunków, paragonów. Do 20 listopada rodzice powinni otrzymać zwrot poniesionych kosztów.

Wyprawka szkolna 2015. Trwa reforma podręcznikowa - bezpłatne książki i pieniądze na ćwiczenia

Dla pierwszaków
Maluchy także w tym roku dostaną przygotowany przez MEN "Nasz elementarz". Z tej samej książki w ubiegłym roku uczyli się już pierwszoklasiści.
Szkoła otrzyma z ministerstwa dodatkowo 50 zł na zakup ćwiczeń dla każdego ucznia. Bezpłatny jest też podręcznik do nauki języka obcego - szkoła na jego zakup otrzyma 25 zł na dziecko.
Pomoce do przedmiotów nieobowiązkowych (np. książki do religii czy etyki) rodzice będą musieli kupić we własnym zakresie.

Dla drugich klas
Uczniowie, którzy w tym roku rozpoczną naukę w drugiej klasie szkoły podstawowej, także otrzymają darmowy podręcznik rekomendowany przez MEN "Nasza szkoła". Będzie też bezpłatny podręcznik do nauki języka obcego - rodzice zapłacą tylko za książki do przedmiotów nieobowiązkowych.

Dla czwartych klas
Uczniom klas czwartych szkół podstawowych zestaw podręczników i ćwiczeń zapewni szkoła (do nauki języka polskiego, matematyki, przyrody, historii i WOS, języków obcych, muzyki, zajęć technicznych, plastyki i zajęć komputerowych). Każda placówka dostanie na ten cel po 140 zł na każdego ucznia, na zakup ćwiczeń - po 25 zł. To zupełnie nowe książki kupione w tym roku, które posłużą trzem kolejnym rocznikom. Rodzice zapłacą za podręczniki do przedmiotów nieobowiązkowych.

Dla gimnazjalistów
Uczniowie, którzy od września zaczną naukę w gimnazjum, też skorzystają z darmowych podręczników i ćwiczeń do nauki przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka, WOS, historia, geografia, biologia, fizyka, chemia, język obcy, informatyka, muzyka, plastyka)
- na każdego ucznia szkoła dostanie po 250 zł i po 25 zł na zakup ćwiczeń.

Co w kolejnych latach
W roku szkolnym 2016/2017 podręczników nie będą musieli kupować rodzice uczniów klas trzecich i piątych szkoły podstawowej oraz drugich gimnazjum. W kolejnym roku z bezpłatnej pomocy mają już korzystać wszyscy uczniowie podstawówek i gimnazjów.

Pomoc dla firm od 1 lutego

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polski Murzyn.

Czas napisać artykuł kto nie dostanie kto się nie załapie! Bo takich jest i będzie dużo!

o
oburzony mieszkaniec

A ILE JEST TAKICH PIJAKÓW KTÓRZY KORZYSTAJĄ Z MOPS w Rumi.
dla elementu jest kasa można by wymieniać i wymieniać jest taki pieniacz Sądowy który mieszka na naszym osiedlu SMJ nigdy nie zbrudził sobie rąk pracą ale za to nas dużo kosztują jego przegrane sprawy Sądowe jakie On zakłada bez podstaw , mało tego dostaje jeszcze dodatek mieszkaniowy z naszego urzędu miasta Rumi i co po co mu chodzić do pracy jak ma darmowe obiady w domu Harcerza u pana Bogdana F.

P
Polwk

Znowu w plecy. Taki karany system, zawsze w plecy i sam muszę kupić wszystko dzieciom. Dzięki minister edukacji.

J
Jesteśmy z Prezydentem

Najważniejsze że Prezydent ma Naród za sobą. Szczekacze z POPSLSLD za dwa miesiące pójdą na śmietnik historii(oczywiście po uprzednim rozliczeniu i ukaraniu)

p
prezent

bezplatne podreczniki to swaja droga, ale kto oplaci te laptopy i tablety ktore lansuje media expert jako wyprawke?? podobno rowiesnicy dostaja cos takiego to wez tu nie kup swojemu.

d
dede

Szkoda się denerwować taki mamy kraj jak i rządzacych. Niestety bardzo daleko nam do normalności. Tu jest przykład równego traktowania.Porażka

S
Stef

Czyli co uczniowie urodzeni w 2006 roku , czyli idący w 2015 r do trzeciej klasy zostali oszukani w tym roku jak i następnym czyli 2016 . Dziękujemy oszukańcom w tym kraju?

Dodaj ogłoszenie