MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyższe emerytury i renty z ZUS już od marca 2023 r.! O ile wzrosną świadczenia? Ważne informacje dla emerytów!

OPRAC.: Red.
Emerytury i renty z ZUS wzrosną już od 1 marca 2023 r. Tegoroczna waloryzacja będzie kwotowo-procentowa. To oznacza gwarancję minimalnej kwoty podwyżki. Tymczasem w kwietniu 2023 r. natomiast świadczeniobiorcy otrzymają dodatkowe świadczenia roczne tzw. trzynastki.

Emerytury i renty w 2023 r. O ile wzrosną świadczenia?

Waloryzacja, czyli wymnożenie kwoty świadczenia brutto przez określony wskaźnik, po raz kolejny wpłynie na wartość wypłacanych emerytom świadczeń.

Wysokość wskaźnika waloryzacji w tym roku wynosi 14,8 proc. i zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. W bieżącym roku zagwarantowano także minimalną kwotę podwyżki, która w zależności od pobieranego świadczenia wyniesie 250 zł; 187,50 zł; lub 125 zł brutto.

- Podwyżkę o minimum 250 zł brutto otrzymają osoby, które pobierają renty rodzinne, renty socjalne, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz emeryci, których emerytura na koniec lutego będzie równa lub wyższa od kwoty 1338,44 zł brutto - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik ZUS. - Osoby, które nie miały wymaganego stażu pracy (20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn), do podwyższenia emerytury do gwarantowanej kwoty minimalnej czyli właśnie 1338,44 zł brutto otrzymają podwyżkę tylko o wskaźnik waloryzacji, który wynosi 14,8 proc.

W przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy gwarantowana kwota podwyżki wynosi 187,50 zł brutto, a w przypadku emerytur częściowych 125 zł brutto.

Ile dokładnie wyniesie twoja emerytura w 2023 r.? Sprawdź to w TABELI WYLICZEŃ.

Waloryzacja emerytur i rent 2023. Czy muszę składać wniosek?

Jak informuje ZUS, aby otrzymać waloryzację nie trzeba składać wniosku, odbywa się ona automatycznie z urzędu. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji ZUS wyśle również decyzje o przyznaniu dodatkowego świadczenia rocznego, czyli tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe, do których prawo powstanie do końca lutego 2023 r. Jeśli z jakiegoś powodu wypłata świadczenia była zawieszona (np. w związku z osiąganiem przychodu ponad 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), to waloryzacja świadczenia będzie możliwa dopiero przy wznowieniu wypłaty świadczenia.

Emerytury w 2023 r. Ile wyniesie minimalne świadczenie?

W związku z waloryzacją wzrośnie też między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Od 1 marca minimalna emerytura będzie wynosiła 1588,44 zł brutto, czyli o 250 zł więcej niż dotychczas.

- Tak samo wzrośnie minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca będzie wynosiła 1191,33 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrośnie do 1600,70 zł; zaś dodatek pielęgnacyjny wyniesie 294,39 zł - dodaje Krzysztof Cieszyński.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyższe emerytury i renty z ZUS już od marca 2023 r.! O ile wzrosną świadczenia? Ważne informacje dla emerytów! - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto