Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za instalację tarczy antyrakietowej rozwiązanie problemu bezrobocia na ziemi słupskiej

MARCIN KAMIŃSKI
Pięciuset mieszkańców regionu słupskiego odpowiedziało na 6 pytań w sprawie umieszczenia na ich terenie elementów globalnego systemu obrony przeciwrakietowej.

Pięciuset mieszkańców regionu słupskiego odpowiedziało na 6 pytań w sprawie umieszczenia na ich terenie elementów globalnego systemu obrony przeciwrakietowej. Z badań wynika, że mieszkańcy Redzikowa, Słupska i okolic chcą rekompensaty za umieszczenie amerykańskiego obiektu na terytorium powiatu słupskiego. Najbardziej oczekiwaną rekompensatą byłoby w opinii badanych zrealizowanie przez władze centralne jakiegoś dodatkowego programu, który miałby zwalczać bezrobocie i ubóstwo na tym terenie.

Publiczna dyskusja na temat tarczy antyrakietowej rozpoczęła się już w ubiegłym roku. W tym roku nie cichnie wrzawa wokół jej budowy, gdy okazało się, że elementy globalnego systemu obrony przeciwrakietowej najprawdopodobniej staną w podsłupskim Redzikowie. Mieszkańcom gminy wiejskiej Słupsk postanowił pomóc wójt Mariusz Chmiel. Zwrócił się o informacje w tej sprawie do ambasadora USA Victora Ashe'a oraz do polityków. Został za to skrytykowany przez ministra obrony narodowej oraz wicepremiera, którzy zarzucili mu wtrącanie się w politykę zagraniczną państwa. Jednak cel osiągnął i informacje zdobył. Został też zaproszony przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Romana Polko. W akcję informacyjną włączył się także pomorski Urząd Marszałkowski, który zlecił badania opinii publicznej.

- Jesteśmy prorządowi i nie chcemy wywoływać dyskusji publicznej, czy tarcza jest potrzebna, czy też nie, bo jeżeli rząd uważa, że z punktu widzenia kraju taka instalacja jest potrzebna, to widać tak jest - twierdzi marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski. - Jednak mamy prawo, jako gospodarze gminy, powiatu i województwa rekompensaty. Oczekiwania naszych mieszkańców wyraźnie wskazują, że na kolanach nie przyjmą tej decyzji, lecz będą domagać się propozycji poważnych inwestycji i rozwiązania problemów bezrobocia. W ten sposób odpowiedziało 44 proc. respondentów.

Jedną z takich inwestycji miałaby być duża inwestycja drogowa - budowa Drogi Kaszubskiej integrującej region słupski z Trójmiastem. Tego oczekiwał co czwarty z zapytanych. Dodatkowo 72 proc. mieszkańców regionu słupskiego uważa, że budowa tarczy antyrakietowej w Redzikowie będzie miała średni lub duży wpływ na ich życie.

Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego oraz słupscy samorządowcy przyznają, że lokalizacja tarczy w Redzikowie nie jest jeszcze przesądzona. Zdaniem marszałka w tej kwestii potrzebna jest szersza akcja informacyjna dotycząca tarczy antyrakietowej. Kozłowski podkreśla, że teraz samorząd czeka na ruch rządu,a wyniki sondażu zdaniem samorządowców mogą być swoistą kartą przetargową w negocjacjach z Amerykanami. Badania przeprowadzono na próbie 500 osób. Błąd statystyczny określony przez PBS wynosi 4 proc. Badanie kosztowało 10 tys. zł.

Oliwa na wzburzone nastroje

Lech Parell
[email protected]

- Premier Gosiewski, wściekły na wójta spod Słupska za jego listy w sprawie tarczy, grzmiał swego czasu, że "nie będą w gminie polityki zagranicznej ustalać", ale cóż z tego! Opinia publiczna istnieje i daje o sobie znać nawet w tak ważnych a skomplikowanych sprawach jak tarcza antyrakietowa. Trzeba przyznać jednak, że badanie opinii publicznej zlecone przez marszałka Kozłowskiego, jest skonstruowane bardzo taktownie. Nie idzie wbrew działaniom rządu, nie ma w nim pytania: czy jesteś za czy przeciw - bo w tej kwestii po prostu za mało wiemy, by się rozsądnie wypowiadać. Zamiast tego sondaż koncentruje się na kwestii, czego chcielibyśmy w zamian i dobitnie zwraca uwagę, że dla nas nie jest to jakaś drugorzędna sprawa. Pokazuje też, że społeczeństwo jest wyraźnie podzielone w ocenie korzyści z lokalizacji tarczy na naszym terenie i w ten sposób daje wręcz rządowi amunicję do rozmów z Amerykanami! Inicjatywę marszałka odbieram więc, jako zręczną próbę wylania oliwy na wzburzone fale nastrojów, a jednocześnie uzyskania korzyści dla Pomorza. Mam nadzieję, że nie spotkają go za to połajanki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto