Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Czarne

red.
Fot. http://www.regioset.pl/
Fot. http://www.regioset.pl/
Przetrwały tu jedynie fragmenty murów obwodowych zamku krzyżackiego i ślady narożnej wieży. Ruiny przesłoniła budowla XIX-wiecznego pałacu.

Historia

Zamek wybudowano w latach 1395-1403, na północ od miasta Czarne, nad rzeką Czernicą. Obiekt wzniesiono na planie trapezu. Brama wjazdowa była usytuowana w części wschodniej. Budowla funkcjonowała jako nadgraniczna strażnica i siedziba wójta krzyżackiego. Po wojnie trzynastoletniej, w 1454 r. przejęty został przez wojska polskie, a potem - wraz z pobliskimi terenami - włączony do Polski. Stał się siedzibą starosty niegrodowego. Pod koniec XVI w. rozbudowano gotycki zamek, dodając do strony północnej nowe elementy otoczone murami oraz ośmioboczną wieżę, która była przypuszczalnie basteją przystosowaną do użycia broni palnej.

W 1627 r. zamek odegrał istotną rolę w wojnie ze Szwedami. W 1772 r. opanowany został przez Prusaków, a w 1830 r. - rozebrany. Zachowały się jedynie fragmenty murów obwodowych i ślady narożnej wieży. Budowa pałacu w wieku XIX przysłoniła pozostałości po zamku.

Informacje praktyczne

Czarne znajduje się na zachodniej granicy województwa pomorskiego, 34 km na zachód od Człuchowa. Budynki mieszczą obecnie Ośrodek Pomocy Społecznej.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto