Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Prabutach

red.
Swego czasu zamek w Prabutach był jedną z największych i najpiękniejszych warowni biskupich w państwie zakonnym. Niestety, obecnie można obejrzeć zaledwie ruiny - niewielkie pozostałości dawnej świetności. Trwają prace konserwatorskie i archeologiczne, które mają na celu rekonstrukcję znacznej części średniowiecznej budowli.

Historia

Zamek zbudowany został w latach 1276-1277. Decyzja o budowie ziwązana jest nierozerwalnie z wydarzeniem, które miało miejsce w 1236 roku, kiedy to rycerze zakonni pod dowództwem margrabiego Miśni Henryka zdobyli i zniszczyli staropruski gród Rezija. Gród ten położony był w startegicznym miejscu, co zadecydowało o budowie w 1276 na jego miejscu obronnej, murowanej twierdzy. Była jedną z najokazalszych i najpiękniejszych warowni biskupich w Państwie Krzyżackim.

Legenda głosi, że podczas budowy powstały także podziemne korytarze zwane Jeruzalem, gdzie raz w roku zakonnicy organizowali gonitwę za przerażonymi pruskimi pachołkami, co miało być urzeczywistnieniem złożonej przysięgi wiecznej walki z niewiernymi. W roku 1414 zamek został zdobyty, zaś tydzień później wizytujący go król Władysław Jagiełło nakazał jego spalenie i złupienie. W 1422 warownia i miasto zostały ponownie spalone i złupione.

Zamek został rozbudowany w XIV wieku. Okres jego największej świetności to lata, kiedy w następstwie decyzji księcia pruskiego Albrechta warownia zaczęła pełnić funkcję popularnego miejsca spotkań dyplomatycznych.

Po pożarach, które miały miejsce w 1698 i 1787 roku zamek ulegał powolnej dewastacji i rozbiórce. Wypalone mury zajęło wojsko, urządzając w nich koszary. Po 1945 rozebrano w zasadzie wszystkie pozostałe partie naziemne.

Informacje praktyczne

Obecnie trwają prace archeologiczne, mające na celu odsłonięcie reliktów znacznej części zabudowy średniowiecznego zamku biskupiego. Jak deklarują konserwatorzy, planowana jest kontynuacja odkrywania międzymurza między skrzydłem zachodnim i wewnętrznym murem obronnym, a także odsłonięcie całości bruku w tej części zamku oraz części szczytu zachodniego skrzydła południowego.

Prabuty znajdują się na wschód od Kwidzyna oraz południowy wschód od Malborka.
Zamek usytuowano na wydzielonym cyplu w obrębie wysokiego przesmyku pomiędzy jeziorami Młyńskim i Liwieniec, zwanym dziś Zamkowym. Dojście z dworca PKP zajmuje ok. 20 minut.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto