Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 procent dużo może. Jak go odpisać?

Agnieszka Szczecka
Wojciech Barczyński
Organizacje pożytku publicznego liczą na naszą pomoc W ubiegłym roku wciąż tylko niespełna połowa uprawnionych przekazała 1 % swojego podatku. Czas to zmienić!

Na rozliczenie się z urzędem skarbowym i tym samym na skorzystanie z możliwości przekazania 1% podatku dochodowego wybranej organizacji pożytku publicznego mamy jeszcze sporo czasu - ponad 3 miesiące. Z obserwacji gdańskiej Izby Skarbowej wynika jednak, że często robimy to na ostatnią chwilę. Może w tym roku nie odkładajmy tego na później i zastanówmy się spokojnie, komu możemy pomóc, przekazując 1 %? Warto nie podejmować tej decyzji na chybił trafił. Ten nasz 1% wspólnie z innymi, to konkretne pieniądze. Dzięki 1% wiele organizacji pożytku publicznego może w ogóle istnieć, może docierać z pomocą wszędzie tam, gdzie to potrzebne, może realizować wiele inicjatyw.

Czytaj także: Komu pomagają Pomorzanie!

- Często państwowe instytucje nie robią tyle dla społeczeństwa co OPP. Społeczeństwo nas potrzebuje, a my, żeby istnieć, potrzebujemy waszego 1% - apelują pozarządowcy.

Ruszyły kampanie, w których organizacje proszą o przekazanie 1% na ich rzecz. OPP-y na różne sposoby próbują zachęcić tych wszystkich, którzy jeszcze się rozliczyli, by nie zapomnieli o instytucji 1%.
Taką możliwość wspierania organizacji pozarządowych mają podatnicy od 2004 roku. To jeden z przywilejów, jakie państwo polskie nadało organizacjom pozarządowym o statusie organizacji pożytku publicznego, aby ułatwić im działanie w sferze publicznej.

Jest o co zabiegać
A chodzi o naprawdę niebagatelne kwoty! Według danych Izby Skarbowej w Gdańsku w ubiegłym roku, z tytułu 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, pomorscy podatnicy przekazali organizacjom pożytku publicznego prawie 30 mln złotych. W skali kraju instytucja 1% przyniosła ponad 450 mln zł!
Z badań wynika, że z możliwości przekazywania swego 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego korzysta niespełna połowa podatników. Oznacza to, że wciąż jeszcze połowa z nas lekceważy siłę sprawczą 1%. Jeśli jeszcze nie należymy do grupy przekonanych o słuszności tej inicjatywy, warto przez chwilę zastanowić się, na co wydawane są te pieniądze...

Lista jest bardzo długa. Każda organizacja dysponuje środkami z 1% zgodnie ze swoim statutem. Za pieniądze z naszego podatku ratowane jest życie ludzkie, realizowane są projekty, dzięki którym potrzebujący mogą żyć, a czasem umierać godnie... Wspierani są chorzy, bezdomni, zagrożeni wykluczeniem społecznym, zwierzęta. Pomoc otrzymują dzieci. Ale nie tylko! Rozwijają się dziedziny życia, które wspierane tylko z budżetu państwowego musiałyby czekać jeszcze wiele lat na dotacje. Czas ucieka nieubłaganie, a przecież można tworzyć, budować, remontować, unowocześniać... Jest wiele osób, którzy kierując się potrzeba serca poświęcają swój czas i energię, aby realizować takie cele. Za co? Właśnie za pieniądze z naszego 1%!

Konkretne działania

Gdyński OTOZ Animals, który otrzymał od pomorskich podatników najwięcej w ub. roku (ponad 1 mln zł) informuje na swojej stronie o konkretnych działaniach.
- Dzięki środkom pochodzącym z 1% podatku możemy co roku pomagać większej ilości bezdomnych zwierząt poprawiając warunki bytowe naszych podopiecznych w schroniskach, tworzyć nowe oddziały naszego inspektoratu reagującego tam, gdzie zwierzętom dzieje się krzywda, walczyć o poprawę losu zwierząt gospodarskich, traktowanych często wyłącznie jak rzecz - informuje organizacja. - Dzięki Waszej pomocy w 2012 roku uratowaliśmy i znaleźliśmy nowe domy dla 4403 psów i 1662 kotów oraz przeprowadziliśmy 3010 interwencji dotyczących niehumanitarnego traktowania zwierząt. Obecnie pod naszą opieką znajduje się ponad dwa tysiące zwierząt, dla których kupujemy dobrą karmę, leki, szczepionki, nowe ocieplone budy. Finansujemy zabiegi weterynaryjne ratujące życie bezdomnym zwierzętom po wypadkach komunikacyjnych oraz uratowanym podczas naszych interwencji, budujemy nowe kojce , przeprowadzamy modernizację w naszych schroniskach, zmieniamy los psiaków podwórzowych, często przetrzymywanych całe życie na krótkich łańcuchach. Inspektorzy OTOZ Animals regularnie reagują w przypadkach złego traktowania zwierząt.

A to tylko jedna z 500 pomorskich OPP...

Konkretny cel

Podatnik w deklaracji może wskazać konkretny cel, na który przekazuje się 1% podatku.
Trzeba zaznaczyć, że dla organizacji będzie to jedynie informacja; nie jest to informacja zobowiązująca, w szczególności organizacja nie musi rozliczyć się z przekazania darowizny na cel konkretnej osoby. Wystarczy, że realizuje swoje cele statutowe.
Tym konkretnym celem może być ratowanie życia konkretnej osoby, realizowane poprzez daną organizację (np. na rzecz leczenia Jasia Kowalskiego) wsparcie konkretnej placówki (np. ratowanie kościoła w danym mieście), czy wsparcie danego pionu działalności statutowej (np. na działalność związaną z dożywianiem dzieci w szkołach).
Podanie celu szczegółowego powoduje, że wraz z kwotą organizacja otrzyma informację na jaki cel powinna przeznaczyć uzyskane od podatnika pieniądze.
W deklaracji rocznej podatnik może również zaznaczyć, że chce przekazać swoje dane obdarowanej organizacji. Są to dane, które mogą posłużyć organizacji celem podziękowania podatnikowi za przekazanie kwoty.

Jak przekazać 1%? To proste

Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, które są niezbędne, by przekazać 1% rocznego podatku. W pola te wpisać należy:
numer KRS organizacji oraz przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1%. Istotne jest właściwe podanie danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS organizacji, spowoduje, że pieniądze nie będę przekazane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto