Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

All About Freedom 2015 w Gdańsku. Filmy, koncerty, teatr

Henryk Tronowicz
Basista, kompozytor i autor tekstów. Lech Janerka - jeden z najoryginalniejszych muzyków rockowych w Polsce zaprezentuje na festiwalu materiał przekrojowy z całej swojej dyskografii
Basista, kompozytor i autor tekstów. Lech Janerka - jeden z najoryginalniejszych muzyków rockowych w Polsce zaprezentuje na festiwalu materiał przekrojowy z całej swojej dyskografii Paweł Relikowski
W niedzielę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku rozpocznie się 9. All About Freedom Festival. To już dziewiąta edycja festiwalu. Organizatorzy zapowiedzieli w programie m.in. premierowe projekcje kilkunastu filmowych fabuł i dokumentów, spotkania z twórcami i dyskusje, koncert muzyczny i spektakl sceniczny.

Hasłem łączącym pokazy gdańskiej imprezy jest idea wolności interpretowanej w kontekście różnych doświadczeń i narodowych tęsknot. Podobnie jak w latach poprzednich szeroki przegląd konfliktów i problemów znajdzie wyraz w filmach, które zostaną wyświetlone na festiwalu. Przygotowano siedem różnorodnych gatunkowo fabuł oraz dziesięć dokumentów filmowych.

Na inaugurację imprezy pokazany zostanie głośny francuski dramat „Poszukiwacze nawróconej” w reżyserii Tomasa Bidegaina, z udziałem Jesse Eisenberga i Isabelle Huppert. Film rozpoczyna się od zagadkowego zniknięcia 16-letniej dziewczyny i jej partnera - dżihadysty. Zapowiedziano też projekcję francuskiego filmu „Imigranci” Jacquesa Audiarda, nagrodzonej w maju Złotą Palmą w Cannes historii bojownika ze Sri Lanki, który ucieka z udawaną rodziną do Francji, w Paryżu jednak spotyka się z odrzuceniem i niechęcią.

Zwraca uwagę norweski film „Louder Than Bombs” (reż. Joachim Trier), poświęcony rodzinie zmarłej fotografki wojennej, która według oficjalnej wersji uległa wypadkowi samochodowemu, jednak według innej wersji sama odebrała sobie życie.

Silną stroną festiwalu będą filmowe dokumenty. Wśród nich np. „Yes Meni idą na rewolucję” (reż. Andy Bichlbaum, Laura Nix, Mike Bonanno), opowieść o happenerach, którzy swoimi interwencjami w zaskakujący i zabawny sposób działają na rzecz zmian klimatycznych na Ziemi. Przyciąga uwagę francusko-brazylijski dokument Wima Wendersa i Juliano Ribeiry Salgado „Sól ziemi”, poświęcony legendarnemu brazylijskiemu fotografowi Sebastiano Salgado.

Zapowiedziano premierę polsko-niemiecko-holenderskiego dokumentu Marijna Poelsa „Kanthari: U źródeł zmian”, którego producentem jest Tomek Kozakiewicz, sopocianin, absolwent Wydziału Ekonomicznego UG. Film koncentruje się na losach kilku postaci ciężko doświadczonych wskutek haniebnych rytualnych praktyk w Kenii i Ugandzie.

Imprezy festiwalowe zwieńczy spektakl stołecznego Teatru 21 „Statek miłości. Odcinek 1”, w reżyserii Justyny Sobczyk.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto