MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Versopolis w Gdańsku, czyli śniadanie z poezją ze Szwecji i Ukrainy

MC
Dwie poetki młodego pokolenia – Lubow Jakymczuk pochodząca z Perwomajska leżącego w obwodzie Ługańskim w Ukrainie oraz Pernilla Berglund z Umeå w północnej Szwecji spotkają się z trójmiejską publicznością podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Połączyła je sieć Versopolis, która wspiera europejskich twórców w promocji ich dorobku poza granicami ojczystych krajów. Poetyckie śniadanie poprowadzi 18 kwietnia o godz. 10.30 w Instytucie Kultury Miejskiej Marta Pilarska. Wstęp wolny.

Śniadanie z poezją z Szwecji i Ukrainy

Lubow Jakymczuk jest pierwszą poetką-performerką, która miała okazję wystąpić na rozdaniu nagród Grammy – w 2022 roku wygłosiła swój wiersz „Modlitwa”, towarzyszył jej wówczas John Legend i dedykowany Ukrainie projekt jego autorstwa FREE.

Pernilla Berglund zadebiutowała równocześnie rozpoczynając studiowanie Literatury Porównawczej w Gothenburgu. Następnie, Berglund zdobyła uznanie niektórych z najbardziej szanowanych szwedzkich krytyków, wśród nich tego najbardziej wymagającego, samego będącego szeroko tłumaczonym poetą, Stiga Larssona.

W Gdańsku będziemy mieli okazję porównać literacki komentarz rzeczywistość pisany z diametralnie różnych perspektyw i doświadczeń. Spotkanie, w formie poetyckiego śniadania, odbędzie się w 18 kwietnia o godz. 10.30 w IKM, w ramach Festiwalu Europejski Poeta Wolności.

Poezja w IKM

Wiersze Pernilli Berglund poddają analizie relacje z ludźmi, którzy nas otaczają, towarzysząc nam w poszukiwaniu swego miejsca, zarówno geograficznego, jak i życiowego. Krajobrazy wewnętrzne i zewnętrzne przecinają się, bliskość przekształca się w dystans, a poprzez wszystkie te przemiany zaczynamy tworzyć samych siebie.

Versopolis w Gdańsku, czyli śniadanie z poezją z Szwecji i Ukrainy
Versopolis w Gdańsku, czyli śniadanie z poezją z Szwecji i Ukrainy mat. prasowe

Tilltar otrzymało nominację do nagrody literackiej dziennika Borås Tindings dla debiutantów, a także otrzymało nagrodę kreatywną miasta Umeå w kategorii „tekst”. Książka została przełożona na duński w 2014 roku.

Jej drugi zbiór poezji Fälla (Pułapka) została opublikowana w 2015 roku i była nominowana do nagrody literackiej dziennika Svenska Dagbladet. W 2019 wydała swoją trzecią książkę Rätten (Prawo), za którą w 2020 roku otrzymała nagrodę literacką Norrlands. Tom został przetłumaczony na serbski w 2021 roku.

Lubow Jakymczuk

Lubow Jakymczuk jest autorką kilku zbiorów poezji, w tym tomu zatytułowanego „Morele Donbasu”, który opowiada o doświadczeniu wojny.

Versopolis w Gdańsku, czyli śniadanie z poezją z Szwecji i Ukrainy
Versopolis w Gdańsku, czyli śniadanie z poezją z Szwecji i Ukrainy mat. prasowe

„Morele Donbasu” otrzymały Międzynarodową Nagrodę Poetycką przyznawaną przez Fundację Kovalev (Nowy Jork, Stany Zjednoczone). Tom pojawił się na liście 10 Najlepszych Książek o Wojnie w rankingu ukraińskiej edycji magazynu Forbes. Wiersze autorki zostały do tej pory przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Jakymczuk otrzymała również wiele wyróżnień, w tym: Słowiańską

Nagrodę Poetycką, Nagrodę Bohdana-Ihora Antonycza oraz Nagrodę Smoloskyp – trzy z najbardziej prestiżowych nagród, przyznawanych młodym ukraińskim poetom. W 2015 roku magazyn NV (Novoye Vremia) umieścił Jakymczuk na liście stu najbardziej wpływowych ludzi ukraińskiego świata kultury.

Versopolis IKM

Co roku Instytut Kultury Miejskiej gości w Gdańsku poetów i poetki sieci Versopolis. Versopolis to założona w grudniu 2014 roku platforma literacka poświęcona poezji. Jej celem jest wspieranie młodych europejskich twórców i promocja ich dorobku poza granicami ojczystych krajów. W skład platformy wchodzą 23 festiwale literackie, w tym Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności, organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Więcej informacji

Europejski Poeta Wolności to nagroda literacka, festiwal poezji i seria wydawnicza prezentująca tomy autorów i autorek nominowanych w danej edycji konkursu. EPW organizowane jest w trybie dwuletnim. 8. edycja Festiwalu Europejski Poeta Wolności odbędzie się w Gdańsku 17-20 kwietnia 2024 roku. Program wydarzenia przygotowały Magdalena Kicińska i Małgorzata Lebda.

CZYTAJ TAKŻE: Finał Pól Nadziei na Pomorzu. Ulicami Gdańska ruszyła parada

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Versopolis w Gdańsku, czyli śniadanie z poezją ze Szwecji i Ukrainy - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto