Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie archiwum o mieszkańcach Pomorza, którzy walczyli o wolność w czasach komunizmu

Ksenia Pisera
Bazę listów, akt i fotografii dokumentujących dokonania mieszkańców Gdyni i Pomorza w walce o wolność w czasach komunistycznego reżimu tworzą działacze Fundacji Pomorskiej Inicjatywy Historycznej. To Archiwum Oporu Antykomunistycznego ma być dostępne dla wszystkich w nowo otwartej siedzibie organizacji.

Jak podają przedstawiciele fundacji, archiwum docelowo ma zawierać obszerną dokumentację, materiały i wspomnienia uczestników strajków oraz pierwsze postulaty. Zawarte mają być również listy komitetów strajkowych oraz nazwiska członków, a także listy osób internowanych. Władze fundacji proszą mieszkańców o przekazywanie lub udostępnianie fundacji wszelkich świadectw dokumentujących dokonania Gdynian.

‒ Zależy nam, żeby każdy miał łatwy dostęp do zebranych przez nas materiałów - mówił Andrzej Kołodziej, prezes fundacji PIH. - Chętni będą mogli się z nimi zapoznać na miejscu, albo w formie elektronicznej na stronie internetowej: gdynia-1980.pl. W przyszłości planujemy stworzyć w naszej siedzibie stanowiska komputerowe, na których odwiedzający „Przystanek Historia” będą poznawali najnowszą historię naszego regionu.

Bitwa o Ardeny odtworzona w gdyńskim lesie

Projekt stworzenia archiwum rozpoczął się rok temu. Teraz - poza serwisami internetowymi - dokumenty będą udostępniane wszystkim zainteresowanym w nowej siedzibie fundacji. Ta została otwarta w ubiegłym tygodniu przy ul. Morskiej 9 (przy wyjściu z Dworca PKP Gdynia Główna). "Przystanek Historia” ma być miejscem, gdzie będą odbywały się warsztaty historyczne dla młodzieży. - Zależy nam, by młodzi ludzie mogli spotkać się z uczestnikami Grudnia' 70 albo Sierpnia' 80. Zapoznać się z działaniem sprzętu, na którym drukowane były ulotki albo niezależne wydawnictwa ‒ tłumaczy Andrzej Kołodziej.

W dotychczasowej działalności Fundacja przygotowała wiele wystaw i publikacji oraz zorganizowała inscenizację plenerową pt. „Grudzień '70, za chleb i wolność i nową Polskę”.

Jak mówią władze organizacji, statutowym celem Fundacji jest również pomoc znajdującym się w niedostatku ofiarom zmagań o wolną Polskę, ludziom zasłużonym w walce o wolność, którzy w wyniku swego zaangażowania tracili zdrowie, środki utrzymania i do dziś nie doczekali się rzeczywistej rekompensaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto