Nasza Loteria

BGK zapowiada gotowość do finansowania energetyki jądrowej w Polsce. Chodzi o zarówno "duży atom", jak i mniejsze reaktory

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Bank Gospodarstwa Krajowego pomoże w budowaniu elektrowni atomowej
Bank Gospodarstwa Krajowego pomoże w budowaniu elektrowni atomowej Pixabay
Bank Gospodarstwa Krajowego jest gotowy wesprzeć finansowo energetykę jądrową w Polsce. Taką informację przekazała Joanna Smolik, szefowa programu Bezpieczeństwo strategiczne w BGK. Jednocześnie podkreśliła, że instytucja stara się być "bankiem domykającym finansowanie, a nie głównym finansującym".

BGK chce wesprzeć polski atom

Polski bank rozwoju jest gotowy do wspierania finansowego energetyki jądrowej w naszym kraju. Tak twierdzi Joanna Smolik z Banku Gospodarstwa Krajowego, która w rozmowie z PAP podkreśliła też, że ma na myśli zarówno SMR-y (mniejsze reaktory o mocy do 300 MW), jak i tzw. duży atom.

ZOBACZ TAKŻE: Umowa na zaprojektowanie elektrowni jądrowej podpisana. "Elektrownie zapewnią nam kilkanaście procent zapotrzebowania energii w kraju"

- Jako instytucja powołana do wspierania polskiej gospodarki, BGK jest gotowy oferować całą gamę instrumentów finansowych służących realizacji projektu, w tym finansowanie inwestycyjne, bieżące oraz instrumenty takie jak gwarancja - mówi Joanna Smolik. - Jako bank rozwoju chcielibyśmy w takich projektach zaistnieć, nie wypierając jednak banków komercyjnych - dodała.

Smolik zaznaczyła jednocześnie, że BGK chce "być raczej bankiem domykającym finansowanie, a nie głównym finansującym".

Smolik: Kwoty są znaczące

Szefowa programu Bezpieczeństwo strategiczne podkreślała także w rozmowie z PAP, że BGK ma już doświadczenie we współpracy przy dużych projektach infrastrukturalnych (także energetycznych) i dużych konsorcjach bankowych. Smolik wskazała, że współpraca ta polega m.in na uczestnictwie w konsorcjach zapewniających finansowanie, ale także w formule risk sharingu, tj. takiej współpracy, w której bank zagraniczny przejmuje ryzyko kredytowe projektu, a BGK dostarcza płynność w złotych.

Jednocześnie dyrektor dodała, że nie ma konkretnie określonej puli środków, jaką bank zamierza przeznaczyć na finansowanie energetyki jądrowej.

ZOBACZ TAKŻE: Ile kosztuje mieszkanie, dom, działka w Trójmieście i na Pomorzu? Sprawdź ceny nieruchomości

- Oczywiście bank ma też formalne ograniczenia, jak np. wysokość kapitałów własnych, niemniej jednak kwoty, które może zaangażować, są znaczące - mówiła Smolik.

Jak tłumaczy, decyzja BGK na wsparcie atomu wynika z analizy potrzeb rynkowych i oceny ryzyka branżowego.

Decyzja środowiskowa i umowa na zaprojektowanie elektrowni

Przypomnijmy, że w piątek, 29 września, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska opublikował decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Inwestorem i operatorem ma zostać spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Wraz z tą decyzją otwarto drogę do uzyskania kolejnych koniecznych zgód administracyjnych - decyzji lokalizacyjnej czy też pozwolenia na budowę.

ZOBACZ TAKŻE: Pomorze: Mieszkańcy jednego z miast w naszym regionie muszą płacić astronomiczne kwoty za bilety miesięczne

Dwa dni wcześniej - 27 września - podpisano umowę na zaprojektowanie wspomnianej już pierwszej polskiej atomowej. Podmiotami były tutaj spółka Polskie Elektrownie Jądrowe oraz konsorcjum Westinghouse-Bechtel. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele rządu, a wśród nich m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz ambasador USA w Polsce Marek Brzezinski. To dzięki podpisaniu tego kontraktu zaprojektowane zostaną najważniejsze komponenty pierwszej elektrowni atomowej w Polsce, m.in. wyspa turbinowa i jądrowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto