MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie czyszczenie ewidencji pojazdów na Pomorzu. Koniec z "martwymi duszami" na drogach

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe Łukasz Capar
W czerwcu 2024 roku w Słupsku z ewidencji pojazdów zniknie ponad 14 tysięcy samochodowych "martwych dusz". Te pojazdy, choć od lat niewidziane na ulicach, nie przechodziły badań technicznych ani nie były ubezpieczane, wciąż zapełniały miejskie rejestry. Ta zmiana to część szerszej akcji, mającej na celu uporządkowanie polskich ewidencji pojazdów, w których może figurować nawet siedem milionów nieistniejących już aut.

Czyszczenie ewidencji w Słupsku. Dlaczego teraz?

W Słupsku, podobnie jak w innych miastach Polski, problem "martwych dusz" – pojazdów, które zniknęły z dróg, ale nie z systemowych ewidencji – jest zauważalny od lat. Radosław Tęsny, kierownik referatu rejestracji pojazdów w Urzędzie Miejskim w Słupsku, podkreśla wagę problemu:

- W przypadku Słupska, od ministerstwa cyfryzacji otrzymaliśmy wykaz 14 tysięcy pojazdów – takich, które nie istnieją fizycznie. Nie przeprowadzono w ich przypadku badań technicznych przez ostatnie 10 lat, nie były zawarte umowy ubezpieczenia OC. Te wszystkie pojazdy 10 czerwca zostaną usunięte z bazy CEPiK – wyjaśnia Radosław Tęsny.

Większość z tych pojazdów to auta z lat 60., 70., 80., które z różnych przyczyn nie zostały formalnie wyrejestrowane przez właścicieli.

Jakie pojazdy znikną z rejestru?

Na liście "do usunięcia" znajdują się nie tylko samochody osobowe, takie jak fiaty 125 i 126P, wartburgi, łady i żuki, ale również motorowery, motocykle, ciągniki i przyczepy rolnicze. Znacząca część tych pojazdów pochodzi z lat 60. i 70., choć są wśród nich również "okazy" z lat trzydziestych i czterdziestych.

Możliwość aktualizacji danych i ponownej rejestracji

Mimo że wykreślenie pojazdów z bazy CEPiK może wydawać się ostateczne, właściciele mają możliwość aktualizacji danych swoich pojazdów. Radosław Tęsny wyjaśnia procedurę:

- Do 10 czerwca jest czas na ewentualną aktualizację danych tych pojazdów. Ta aktualizacja nie będzie się odbywać jednak w organach rejestrujących – nie trzeba odwiedzać wydziału komunikacji – ale poprzez poddanie pojazdu badaniu technicznemu lub zawarcie umowy ubezpieczenia OC u dowolnej firmy ubezpieczeniowej – tłumaczy Radosław Tęsny.

Co więcej, proces wykreślenia pojazdów jest odwracalny:

- Można te pojazdy w każdej chwili przywrócić do ruchu, gdyż stworzono ścieżkę procedury powtórnej rejestracji. Nawet po 10 czerwca – po zawarciu ubezpieczenia OC lub dokonaniu badań technicznych – takie pojazdy będzie można zarejestrować ponownie – wyjaśnia Radosław Tęsny.

Korzyści dla właścicieli i uporządkowanie ewidencji

Choć większość "martwych dusz" to pojazdy, które fizycznie już nie istnieją, część z nich może wciąż zalegać w przestrzeni miejskiej. Nowe przepisy, choć nie zobowiązują do fizycznego usunięcia wraków, przynoszą korzyści właścicielom i pomagają w uporządkowaniu wirtualnego rejestru. Radosław Tęsny podkreśla:

- Plusem dla właścicieli pojazdów jest to, że znikną pojazdy z aplikacji. Wielu interesantów do nas dzwoniło i informowało, że w aplikacji rządowej mPojazd widnieją jakieś stare samochody, o których nikt nie wie, co się z nimi stało, czy były sprzedane. One po prostu „wisiały”, nie mogliśmy nic z nimi zrobić, nie było podstawy prawnej żeby je wyrejestrować, usunąć z systemu. Teraz zostaną wyczyszczone.

Dzięki tej akcji, Słupsk stanie się przykładem dla innych miast w Polsce, pokazując, jak ważne jest uporządkowanie ewidencji pojazdów dla poprawy jakości danych statystycznych oraz dla wygody mieszkańców.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto