Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chwarzno. Dzielny ród

(eda)
W XIX w folwark w Chwarznie należał do rodziny Czarlińskich, znanej z patriotyzmu i biorącej żywy udział w wielu pracach społecznych. Felicjan Czarliński był prezesm Towarzystwa Rolniczego Ziemi Kaszubskiej i za swoją ...

W XIX w folwark w Chwarznie należał do rodziny Czarlińskich, znanej z patriotyzmu i biorącej żywy udział w wielu pracach społecznych. Felicjan Czarliński był prezesm Towarzystwa Rolniczego Ziemi Kaszubskiej i za swoją działalność narodową został uwięziony w 1863 roku. Wybitnym działaczem, wywodzącym się również z rodu Czarlińskich z Chwarzna był Leon Czarliński "Budrys". Mężczyzna ten zaliczany był do najdzielniejszych pracowników organizacji w zaborze pruskim.

Legenda o Chwarznie
W Chwarznie gdzie stoi dwór Czarlińskich miał posiadłość bardzo zły człowiek. Miejscowym znany jako pan Freza. Mówiono o nim, że jest farmazynem, czyli że zawarł pakt z diabłem. Freza często wyjeżdżał poza Chwarzno by załatwiać swoje sprawy. W tym czasie ludzie próbowali okraść jego posiadłość. Nie było to jednak możliwe, gdyż domu strzegł sam gospodarz, który ukazywał się pod postacią diabła. Legenda głosi, że kiedyś Freza dosiadłszy bryczkę z czterema końmi zburzył figurkę Matki Boskiej, która stała przy wjeździe do gorzelni. Tuż po tym zdarzeniu, chłopcy stajenni spostrzegli, że konie Frezego, które przyczyniły się do zburzenia figurki pozdychały. Figurkę tę wielokrotnie już rekonstruowano. Na stałe wpisała się ona w krajobraz tej miejscowości i serca mieszkańców.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto