MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci potrzebują więcej, niż jest w programie nauczania. Społeczni partnerzy szukają na to pieniędzy

Redakcja
Zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu Opolska Pozytywna Edukacja z marszałkiem Andrzejem Bułą.
Zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu Opolska Pozytywna Edukacja z marszałkiem Andrzejem Bułą. Krzysztof Strauchmann
31 organizacji społecznych z całej Opolszczyzny dostało finansowe wsparcie samorządu wojewódzkiego na prowadzenie dodatkowych zajęć dla dzieci i wsparcie dla nauczycieli.

Już po raz trzeci samorząd Województwa Opolskiego przeznacza spore pieniądze na wsparcie inicjatyw edukacyjnych. W tym roku jest ono wyjątkowo duże, w sumie 31 organizacji pozarządowych dostanie 220 tysięcy złotych. Zainteresowanie było jeszcze większe, bo swoje projekty zgłosiło 41 stowarzyszeń i instytucji. Komisja powołana przez zarząd województwa miała spore problemy z wyborem najlepszych.

Wsparcie finansowe dostali organizatorzy różnego rodzaju dodatkowych, ponadprogramowych zajęć dla dzieci i młodzieży. Uczniowie będą mogli uczestniczy w pokazach filmowych, warsztatach terapeutycznych, zajęciach muzycznych, w zajęciach z robotyki, a nawet pobawić się w radioamatorów z stowarzyszeniem krótkofalowców. Dla nauczycieli organizacje społeczne przygotowują warsztaty podnoszące kwalifikacje i zapobiegające zawodowemu wypaleniu.

- W tym akurat projekcie skupiamy się na przetwarzaniu słuchowym, związanym z niezrozumieniem tego, co do nich mówimy i to nie z powodu biologicznego niesłyszenia - mówi Karolina Puda, prezes fundacji Odkrywcy z Nysy, która wspiera nauczycieli. - Przeprowadzimy szkolenia dla nauczycieli, jak obserwować trudności dzieci, na co zwracać uwagę i jak sobie z tym radzić w późniejszym okresie. Jako fundacja wspieramy dzieci, głównie w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami. Pracujemy nad wychowaniem i edukowaniem dzieci, bo dziś spotykamy się z wieloma trudnościami.

Część projektów skupia się na wspieraniu kompetencji transwersalnych, a więc przydatnych w wielu zawodach i funkcjach.

- Chcemy wprowadzać do szkół profilaktykę zdrowia psychicznego przed egzaminami maturalnymi - mówi Żaneta Rojek, prezes fundacji Uniwersum Młodych, która zgłosiła projekt „Matura ZEN, egzamin minie ci jak sen”. - Coraz więcej młodych przed egzaminami wpada w depresje i stany lękowe. To bardzo ważne, aby uczniowie potrafili sobie radzić ze stresem, z presją egzaminową. Zamierzamy odwiedzić wszystkie powiatu na Opolszczyźnie, będziemy prowadzić w szkołach warsztaty o radzeniu sobie ze stresem.

Władze wojewódzkie będą dalej wspierać takie inicjatywy.

- Ja już widzę podobne pomysły w przyszłości w projektach unijnych. Mamy na to pieniądze z funduszy europejskich dla Opolskiego, będziemy uruchamiać kolejne konkursy - zapowiada Andrzej Buła, marszałek Województwa Opolskiego.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Żywe szachy na Budzeniu Sienkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzieci potrzebują więcej, niż jest w programie nauczania. Społeczni partnerzy szukają na to pieniędzy - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto