Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia. Dni Morza

(maj) (bj)
Chcesz wiedzieć jak wygląda służba na okręcie i życie służących na nim marynarzy? By je poznać, możesz odwiedzić w niedzielę Skwer Kościuszki, przy którym zacumowany jest okręt - legenda polskiej Marynarki Wojennej ORP ...

Chcesz wiedzieć jak wygląda służba na okręcie i życie służących na nim marynarzy? By je poznać, możesz odwiedzić w niedzielę Skwer Kościuszki, przy którym zacumowany jest okręt - legenda polskiej Marynarki Wojennej ORP „Błyskawica”. Dowództwo okrętu z okazji Dni Morza przygotowało dla miłośników starych okrętów niespodziankę.

- Naszych gości będą oprowadzać doświadczeni marynarze - mówi komandor Jerzy Łubkowski, dowódca „Błyskawicy”. - Zapewniam, że ci którzy odwiedzą okręt, dowiedzą się wielu ciekawostek na jego temat. Przez weekend zwiedzanie okrętu będzie bezpłatne. W niedzielę na „Błyskawicy” zaprezentuje się Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej, będzie też pokaz musztry paradnej. We wtorek odwiedzą nas marynarze z Kanady wraz z Królewską Orkiestrą Ministerstwa Obrony Kanady, która da koncert na okręcie.

Ale Dni Morza to nie tylko „Błyskawica”. Innych atrakcji będzie mnóstwo. Klub Marynarki Wojennej „Riwiera”, który w tym roku obchodzi 60-lecie, organizuje z okazji Dni Morza festyn. Będzie można spróbować wojskowej grochowki, uczestniczyć w konkursach sprawnościowych czy wystąpić w mini festiwalu karaoke.

Program obchodów Dni Morza

25 czerwca, niedziela
• 8.00 - podniesienie bander na wszystkich okrętach w Porcie Wojennym na Oksywiu
• 9.30 - msza św. w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym na Oksywiu
• 10.15 - złożenie kwiatów w części historycznej cmentarza MW
• 10-16 - bezpłatne zwiedzanie okrętu „Błyskawica” przy Skwerze Kościuszki oraz ekspozycji broni i uzbrojenia morskiego w Muzeum MW
•11-11.55 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej kpt. Antoniego Kasztelana, szefa wywiadu polskiego podczas II wojny światowej
• 12 -12.30 - złożenie wieńców na płycie Marynarza Polskiego
•12.45 -14 - występ Orkiestry Reprezentacyjnej MW oraz pokaz musztry paradnej na ORP „Błyskawica”
Imprezy przed Muzeum MW
•11-15 - prezentacja sprzętu do nurkowania i służącego do łączności, kawiarenka internetowa, symultana szachowa, wystawa fotograficzna, wystawa prac konkursowych „Marynarka Wojenna wczoraj, dziś i jutro”
•14-14.30 - występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej
Klub „Riwiera”

26 czerwca, poniedziałek

•18-19.30 - uroczysty koncert w Teatrze Muzycznym

27 czerwca, wtorek

•16-18 - koncert Królewskiej Orkiestry Ministerstwa Obrony Kanady na ORP „Błyskawica”

28 czerwca, środa

• 11- 13 - podpisanie porozumienia o współpracy między okrętami ORP „Błyskawica” i HMCS „Haida” z Kanady, koncert orkiestr wojskowych na ulicach Gdyni

Historia. Kiedyś na Święto Morza przyjeżdżało do Gdyni ponad 100 tysięcy osób
Kaszubscy rybacy od zawsze czuli się związani z morzem. Już na przełomie XVIII i XIX wieku w noc świętojańską ścinali kanię, będącą symbolem zła i puszczali wianki na fale. Do pewnego momentu obrzędy miały charakter wyłącznie ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem.
Aż przyszedł rok 1923. Gdynia była jeszcze wioską, gdy trzej działacze: Antoni Abraham, Jan Radtke i pisarz Stefan Żeromski urządzili w noc świętojańską wielkie święto morza. Zaprosili delegacje z większych miast kraju, zaplanowali część artystyczną, zadbali o przygotowanie wianków do puszczania na wodę. Bo pierwsze morskie święto w niepodległej Polsce miało uświadomić rodakom, że po odzyskaniu niepodległości Bałtyk jest polski, a Polska morzem stoi. Spodziewano się tysiąca osób, przybyło... około stu tysięcy. Ludzie spali na plażach i w wagonach kolejowych. Organizatorzy załamywali ręce, ale na pomoc przyszła im piękna pogoda. Przy temperaturze 32 stopni przyjezdnych nie przerażał nocleg na plaży. Gorzej było z jedzeniem. W trzech gdyńskich restauracjach już po paru godzinach skończyło się jadło. Wyjedzono wszystko, nawet śledzie z beczek, wypito cały zapas piwa i wody sodowej. Ludziom to jednak nie przeszkadzało. Byli wzruszeni, widząc maszerującą marynarską orkiestrę z Pucka, słuchając przemówienia Żeromskiego, śpiewając hymn i rotę. Takie było pierwsze, nieformalne jeszcze Święto Morza.
To oficjalne miało miejsce dopiero dziewięć lat później, w 1932 roku. Jego pomysłodawcą był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone co roku uroczystości poświęcone morzu. W tym pierwszym oficjalnym święcie, w 1932 roku uczestniczył nawet prezydent RP Ignacy Mościcki. I znowu były tłumy. Do liczącej ponad 38 tysięcy Gdyni zjechało znów ponad 100 tysięcy osób.
Imprezy z roku na rok były bogatsze. W 1937 roku Święto Morza przemianowano na Tydzień Morza, a rok później na Dni Morza. Przed wybuchem II wojny światowej morskie święto obchodzone było ośmiokrotnie. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie Dni Morza obchodzono przez cały tydzień. Uroczystości odbywały się już nie tylko w Gdyni, ale i w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. Ostatnim dniem obchodów jest Święto Marynarki Wojennej RP, przypadające co roku na ostatnią niedzielę czerwca.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto