Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia już w weekend. Kto wygra w tym roku?

ba
Podobnie jak w ubiegłych latach, podczas Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia zobaczymy czołówkę triathlonistów z Polski i świata. Do zawodów zgłosiła się rekordowa liczba 46 zawodników z licencją PRO IRONMAN. Głównymi kandydatami do zwycięstwa są Brytyjczyk, Joe Skipper i Niemka, Diana Riesler. Pula nagród wynosi 17 000 $!

Gdynia co roku przyciąga największe triathlonowe gwiazdy. W poprzednich latach wygrywali m.in. Andreas Raelert, aktualny wicemistrz świata IRONMAN, czy Nils Frommhold, który ustanowił rekord gdyńskiej imprezy z czasem 3 godziny, 54 minuty i 7 sekund.

Zobacz zdjęcia z ubiegłorocznych zawodów: Herbalife IRONMAN Gdynia 2015
- Znakomitych triathlonistów nie zabraknie również w tym roku. Zapowiada się zacięta walka o zwycięstwo, co oczywiście jest z korzyścią dla kibiców, którzy tłumnie pojawiają się na trasie zawodów – mówi Michał Drelich, dyrektor Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia.

Wśród mężczyzn, najmocniejszym zawodnikiem wydaje się być Joe Skipper. Brytyjczyk niedawno zajął drugie miejsce w prestiżowych zawodach Challenge Roth (7:56:23), ustępując jedynie rewelacyjnemu Janowi Frodeno, który ustanowił w tym dniu rekord świata, i wyprzedzając o minutę ubiegłorocznego zwycięzcę z Gdyni, Nilsa Frommholda. Głównym rywalem Skippera będzie Niemiec Stefan Schmid, który w ubiegłym roku wygrał zawody IRONMAN Cozumel w Meksyku. Wśród faworytów zawsze wymieniany jest też Anton Blokhin. Ukrainiec z białoruskim paszportem regularnie pojawia się w Gdyni na podium. W 2015 roku ustąpił pola jedynie Frommholdowi, a w październiku był drugi na mocno obsadzonych zawodach IRONMAN Barcelona.

Do walki o medale z całą pewnością włączą się też Polacy. Rewelacja ubiegłorocznych zawodów w Gdyni, Miłosz Sowiński w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy udowodnił, że trzecie miejsce na Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia 2015 nie było przypadkiem. Młody reprezentant Polski ponownie stanął na podium zawodów z cyklu IRONMAN 70.3, tym razem w Korei, a także finiszował czwarty podczas Gloria IRONMAN 70.3 Turkey. Jego największym sukcesem jest jednak awans na Mistrzostwa Świata IRONMAN 70.3 w Australii, w kategorii PRO. Jest pierwszym Polakiem, któremu się to udało, a warto pamiętać, że ma zaledwie 21 lat.

Ostatni trening przed starem zawodów

Wiele do udowodnienia mają Mikołaj Luft i Kacper Adam. Luft w maju tego roku, pierwszy raz w karierze zdobył tytuł Mistrza Polski na dystansie średnim. Od tamtej pory, swoich występów nie może uznać za udane. Podczas 5150 Warsaw Triathlon, pomimo znakomitej jazdy na rowerze i prowadzenia na biegu, zajął ostatecznie 5. lokatę z powodu problemów z kolką. Nie powiodło mu się również w miniony weekend podczas Mistrzostw Europy ETU w Poznaniu, gdzie zszedł z trasy z powodu przegrzania organizmu. Kacper Adam po znakomitych sezonach 2014 i 2015, kiedy to ustanowił swój rekord życiowy (3:51, Challenge Bahrain) oraz dwukrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski na dystansie średnim, nie wygrał w tym roku żadnych mocno obsadzonych zawodów. Czarnym koniem gdyńskiego triathlonu może być Łukasz Kalaszczyński. W ubiegłym roku zdobył tytuł wicemistrza Polski na dystansie średnim, a w tym roku zdominował zawody z cyklu Garmin Iron Triathlon oraz wygrał w EuCO Susz Triathlon..

Wśród kobiet, tytułu bronić będzie Diana Riesler. Niemka w ciągu ostatnich dwóch lat pięciokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium na międzynarodowych imprezach, zwyciężając dwukrotnie w IRONMAN Malaysia oraz triumfując w IRONMAN Lanzarote, Challenge Poznań i Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia. W tym roku IRONMAN Lanzarote ukończyła na 4. pozycji, a Mistrzostw Europy Mainova IRONMAN Frankfurt nie ukończyła z powodu hipotermii na odcinku pływackim:

Po dwóch tygodniach solidnego treningu, nie ma już śladu po problemach we Frankfurcie. Czuję, że moja dyspozycja jest dobra i chcę w Gdyni powtórzyć ubiegłoroczny sukces – mówi Diana Riesler.

Największą konkurentką Riesler wydaje się być reprezentantka USA – Mary Beth Ellis. Doświadczona i utytułowana Amerykanka po kilku latach przerwy wraca do światowej czołówki. W 2008 i 2009 roku zdobywała srebrne medale Mistrzostw Świata IRONMAN 70.3. W swojej karierze wygrała też osiem zawodów z cyklu IRONMAN. Przez lata była rekordzistką USA na dystansie IRONMAN – 8:43:34. W 2015 roku zdobyła natomiast tytuł Mistrzyni Świata ITU na dystansie długim.

Do walki o zwycięstwo może włączyć się reprezentantka Austrii – Michaela Herlbauer. W tym roku zajęła drugie miejsce podczas IRONMAN Austria, a w ciągu ostatnich trzech lat sześciokrotnie stawała na podium prestiżowych zawodów z cyklu IRONMAN 70.3 i Challenge, ale jeszcze nigdy nie zwyciężyła.

Honoru polskich zawodniczek bronić będą Ewa Bugdoł i Ewa Komander. Bugdoł w ostatni weekend wywalczyła tytuł Mistrzyni Europy ETU. Ponadto, jest aktualną Mistrzynią Polski na dystansie średnim. Ewa Komander co roku plasuje się w czołówce zawodniczek startujących w Gdyni. W ubiegłym roku stanęła tam na najniższym stopniu podium.

Herbalife IRONMAN Gdynia wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się w dniach 5-7 sierpnia 2016. W programie zaplanowano zawody na dystansie długim (1,9 km pływania – 90 km rowerem i 21,1 km biegiem), sprinterskim (0,75 km – 20 km – 5 km) oraz sztafety dla 3-osobowych drużyn. Najmłodsi będą mogli spróbować swych sił w ITAKA IRONKIDS. W sobotę, 6 sierpnia w Teatrze Muzycznym w Gdyni zaplanowana jest premiera spektaklu „Triathlon story, czyli chłopaki z żelaza”. W rolę „chłopaków” wcielą się Bartłomiej Topa, Leszek Lichota, Waldemar Błaszczyk oraz Piotr Nowak.

Jedenastka jesieni Fortuna 1 Ligi

Materiał oryginalny: Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia już w weekend. Kto wygra w tym roku? - Pomorskie Nasze Miasto