Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak działa rynek energii w Polsce

Redakcja
W Polsce zarejestrowanych jest w sumie 16 mln końcowych odbiorców energii elektrycznej, z czego 1,5 mln stanowią odbiorcy biznesowi, a 14,5 mln - indywidualni, czyli gospodarstwa domowe.

Polacy od siedmiu lat mogą swobodnie wybierać sprzedawcę energii elektrycznej i dzięki uwolnieniu rynku mają szansę na spore oszczędności. Z tej możliwości do tej pory korzystamy rzadko bo obawiamy się skomplikowanych procedur i obawiamy się, że oszczędności nie będą duże. To błędne myślenie bo szczególnie przedsiębiorcy mają tu szansę na spore oszczędności.

Zanim ocenimy czy nam się to opłaca, warto poznać zasady funkcjonowania rynku energetycznego w naszym kraju. Za produkcję energii elektrycznej odpowiedzialne są elektrownie. Następnie energia przesyłana jest za pomocą sieci energetycznej do odbiorców indywidualnych i biznesowych. Za przesył oraz utrzymanie sieci energetycznej odpowiada lokalny Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD). W tym samym czasie elektrownia sprzedaje wyprodukowaną energię na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Wszyscy sprzedawcy kupują energię elektryczną na TGE, a następnie sprzedają ją klientom biznesowym lub indywidualnym i niektórzy robią to w bardzo konkurencyjnych cenach. Dostając rachunek za prąd płacimy za dwie osobne usługi: za zużytą energię elektryczną oraz za dostarczenie jej do gniazdek.

Tymczasem, o ile nie możemy zmienić dystrybutora obsługującego infrastrukturę energetyczną na terenie, na którym znajduje się nasza firma lub dom, o tyle mamy prawo do zmiany sprzedawcy energii. Kluczem jest doświadczenie i wiarygodność firmy oraz jej eksperckość. Ważny jest tu bowiem aspekt doradztwa w zakresie kompleksowej optymalizacji kosztów (poza obniżeniem stawki za kilowatogodzinę np.: zmiana taryfy dystrybucyjnej, unikanie kar za przekroczenie mocy biernej), tak aby rachunki były mniejsze i oszczędności jak największe. Świadomość tego faktu wśród odbiorców biznesowych w porównaniu z indywidualnymi jest co prawda większa, ale mimo tego nadal istnieje bariera wynikająca ze strachu przed zmianą. Powodem jest przede wszystkim brak zaufania do nowych podmiotów na rynku. Wiele nowopowstających firm nie potrafi zbudować zaufania opartego na eksperckiej wiedzy jej doradców. Okazuje się, że właśnie obawa o zawiłości wynikające z podjęcia decyzji o zmianie sprzedawcy energii są głównym hamulcem zmian.

Jeżeli zależy nam na obniżeniu rachunków za prąd, powinniśmy zawrzeć umowę z wybranym sprzedawcą, którego oferta najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Pozostałe formalności leżą po stronie nowego sprzedawcy. To on, na podstawie stosownych pełnomocnictw, wypowiada umowę naszemu dotychczasowemu dostawcy zgłasza jego zmianę do właściwego terytorialnie dystrybutora (OSD), co gwarantuje ciągłość dostawy energii elektrycznej. Zawiera też w imieniu klienta umowę o świadczeniu usług dystrybucji. Od tej pory klient otrzymuje dwie faktury rozliczeniowe: jedną za zużycie prądu, a drugą za przesył energii elektrycznej. Oczywiście suma tych dwóch faktur powinna być niższa niż wartość wcześniejszej faktury

wyjaśnia Łukasz Sapiński, ekspert z Energii Dla Firm, największego niezależnego sprzedawcy energii elektrycznej do sektora biznesowego:

To jest dobry moment aby przedsiębiorcy nie tylko myśleli o korzystnych warunkach zakupu energii elektrycznej ale aby wreszcie zaczęli wykorzystywać szanse rynkowe wybierając najtańsze oferty zakupu prądu, który przecież niezależnie od lokalizacji jest takim samym produktem więc dlaczego nie poszukać tańszych propozycji i konkurencyjnej oferty? Energia dla Firm w tej chwili kusi np.: ofertą w której w każdym roku trwania umowy przez jeden miesiąc nie płacimy rachunków za prąd i do 2016 r. dostajemy gwarancję stałej ceny bez ryzyka podwyżek. W pakiecie są również dodatkowe usługi które warto rozważyć a przede wszystkim odważyć się na krok który doprowadzi do realnych oszczędności.

Centrum Obsługi Klienta: 801 415 515

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto