Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Można składać wnioski o Bezpieczny Kredyt 2%! Program Pierwsze Mieszkanie. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt

KK
Teraz łatwiej kupisz mieszkanie lub dom. 01.07 rusza rządowy program "Pierwsze Mieszkanie". Jaka kwota dofinansowania? Jaki kredyt? Sprawdź szczegóły! ▶
Teraz łatwiej kupisz mieszkanie lub dom. 01.07 rusza rządowy program "Pierwsze Mieszkanie". Jaka kwota dofinansowania? Jaki kredyt? Sprawdź szczegóły! ▶ Karolina Misztal
Program "Pierwsze Mieszkanie" to nowy projekt mieszkaniowy, który ruszył 1 lipca 2023 roku. W banku wnioski składać można od 3 lipca 2023 roku! Rządowy program wsparcia skierowany jest dla osób młodych, przed 45. rokiem życia, którzy kupić chcą pierwszy dom lub mieszkanie. Na czym polega projekt? Na dofinansowaniu kredytu hipotecznego. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać wsparcie w 2023 roku?

Spis treści

- Kupno pierwszego mieszkania to jeden z najważniejszych momentów w naszym życiu - mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. - Zdajemy sobie sprawę, że w obecnych realiach jest to mocno utrudnione, dlatego też przygotowaliśmy kompleksowy program "Pierwsze Mieszkanie" składający się z dwóch rozwiązań.

Jak podkreśla minister, pierwsze z nich skierowane jest do osób, które gotowe są kupić swoje pierwsze mieszkanie już teraz, drugie zaś, dla osób, które planują to zrobić, ale w perspektywie kilku lat.

- W przypadku kredytu, przez 10 lat będzie można liczyć na dopłatę z budżetu państwa, różnicy i nadwyżki 2% - dodaje minister Waldemar Buda. - Co więcej, konstrukcja tych kredytów tak wygląda, że raty malejące powodują, że jej wysokość będzie utrzymywała się na równym poziomie nawet przez 10 lat. Drugie rozwiązanie to konto mieszkaniowe. Polega ono na tym, że odkładamy od 500 do 2000 zł miesięcznie w okresie od 3 do 10 lat. Jeżeli po tym czasie wykorzystamy środki na cele mieszkaniowe, to państwo wypłaci premię na poziomie wskaźnika waloryzacyjnego.

Program "Pierwsze Mieszkanie". Czym jest?

Kupno pierwszej nieruchomości to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Własny kąt daje nie tylko poczucie stabilizacji, ale sprawia również wrażenie bezpieczeństwa. Wysokie stawki kredytów hipotecznych dla wielu młodych ludzi w Polsce są obecnie nie do przeskoczenia. Odpowiedzią na potrzeby związane z zakupem pierwszego M ma być program "Pierwsze Mieszkanie".

Program "Pierwsze Mieszkanie" to nic innego, jak bezpieczny kredyt hipoteczny 2%, czyli system dopłat do kredytu na zakup pierwszej nieruchomości. Drugie z założeń, które wynika z treści projektu ustawy, to konto mieszkaniowe, a więc modelowa książeczka mieszkaniowa, którą Polacy znają z przeszłości, na nieco bardziej preferencyjnych warunkach.

Dla kogo program "Pierwsze Mieszkanie"?

Program "Pierwsze mieszkanie" skierowany jest do osób do 45. roku życia, które zainteresowane są kupnem swojej pierwszej nieruchomości. Pierwsze mieszkanie lub dom można będzie kupić zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Dobrą wiadomością dla wszystkich zainteresowanych wsparciem w ramach programu jest informacje, że nie ma limitu dotyczącego metrażu mieszkania czy nieruchomości.

Bezpieczny kredyt 2%. Na czym polega?

Jednym z rozwiązań proponowanych przez ministerstwo rozwoju i technologii w ramach programu "Pierwsze mieszkanie" jest bezpieczny kredyt hipoteczny 2%.

Jak informuje resort, kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek wieku spełniać będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Jakie są zasady przyznawania kredytu hipotecznego? Sprawdź!

Według zapisów w projekcie ustawy budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Co to oznacza? Wysokość stopy procentowej będzie stała na dzień ustalenia jej wysokości w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach od jego przyznania.

Jaka jest maksymalna wysokość przyznanego kredytu?

Jak podaje ministerstwo rozwoju i technologii maksymalna wysokość kredytu to 500 tysięcy złotych, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem - 600 tysięcy złotych. Kwota ta może zostać wydana na zakup nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Konto mieszkaniowe. Zmodyfikowana wersja, popularnej przed laty książeczki mieszkaniowej

Wybierając to rozwiązanie, nie decydujemy się na zakup nieruchomości już teraz, a odkładamy to w czasie. Pierwszym krokiem będzie założenie specjalnego konta oszczędnościowego, które utworzyć będziemy mogli w komercyjnych bankach, które to przystąpią do programu. Co ważne! Dedykowane konto do programu "Pierwsze mieszkanie" będzie mogła utworzyć osoba, która w chwili zakładania rachunku bankowego nie ma i nie miała mieszkania, domu lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Projekt nie wyklucza również osób, które odziedziczyły nieruchomość w spadku, jednak z zastrzeżeniem, że udział właścicielski nie przekracza 50%.

Z projektu konta mieszkaniowego skorzystać będzie mogła również osoba, która co prawda posiada lokal na własność, to jednak nie spełnia on norm przewidzianych w ustawie. Dotyczy to osób, które mieszkają z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci.

Jak to wygląda w praktyce?

  • Lokal o powierzchni do 50 m2 przy 2 dzieci
  • Lokal o powierzchni do 75 m2 przy 3 dzieci
  • Lokal o powierzchni do 90 m2 przy 4 dzieci.

W przypadku posiada 5 i większej liczby dzieci, nie obowiązuje limit metrażu.

Jakie są zasady przystąpienia do projektu konta mieszkaniowego? Sprawdź!

Zgodnie z informacją przekazaną przez ministerstwo rozwoju i technologii okres oszczędzania na koncie wynosić będzie od 3 do 10 lat. Osoba biorąca udział w programie "Pierwsze mieszkanie" zobowiązana będzie do systematycznych wpłat, co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości.

Dzięki systematyczności wpłat będzie można liczyć na dodatkową Premię Mieszkaniową z budżetu państwa. Zgromadzone środki wraz z premią będzie można wydać na zakup pierwszej nieruchomości lub wkład finansowy w inwestycję.

Co ważne! Na wydanie środków przekazanych przez państwo w chwili zakończenia oszczędzania, biorący udział w projekcie będą mieli 5 lat.

CZYTAJ TEŻ: Czy ceny nieruchomości przestaną rosnąć w 2023 roku? Czy może pójdą w górę w najbliższych latach?

Kto nie będzie mógł skorzystać z programu "Pierwsze mieszkanie"?

Jeżeli jesteś lub byłeś posiadaczem mieszkania, domu jednorodzinnego lub miałeś spółdzielcze prawo dotyczące lokalu mieszkalnego, to z programu "Pierwsze mieszkanie" nie będziesz mógł skorzystać.

Podobnie jest w przypadku nieruchomości pozyskanej w formie darowizny, a następnie sprzedanej. Wyjątek stanowią nieruchomości dziedziczne, jednak z nie większym udziałem niż 50% własności.

Rozdzielność majątkowa luką w ustawie? Minister Waldemar Buda zaznacza, że małżeństwa, które posiadają rozdzielność majątkową, również nie będą brane pod uwagę przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny lub konto mieszkaniowe w ramach programu "Pierwsze mieszkanie".

Program "Pierwsze mieszkanie", a projekt "Mieszkanie bez wkładu własnego". Czy można łączyć te dwa programy?

Dla osób, które chciałyby skorzystać jednakowo z programu "Pierwsze mieszkanie" i "Mieszkanie bez wkładu własnego" mamy dobre wiadomości. Z obydwu projektów wsparcia będzie można skorzystać jednocześnie.

Przypominamy! Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego gwarantuje wkład własny nawet do 20% do kwoty 100 tysięcy złotych przez okres minimalnie 15 lat.

Z programu "Mieszkanie bez wkładu własnego" mogą skorzystać single, pary, małżeństwa, jak i rodziny z dziećmi.

Powiększa ci się rodzina? BGK pomoże w spłacie zobowiązań!

Jak informuje ministerstwo rozwoju i technologii, w miarę jak powiększać będzie się rodzina, Bank Gospodarstwa Krajowego pomoże w spłacie części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie w przypadku przyjścia na świat drugiego dziecka w rodzinie 20 tysięcy złotych, a po urodzeniu się trzeciego dziecka i kolejnego 60 tysięcy złotych.

Jaka będzie dostępna kwota kredytu? Sprawdź wyliczenia analityków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto