MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne w Dębnicy Kaszubskiej: Inwestycja w społeczną integrację

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Ruszyła budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Dębnicy Kaszubskiej.
Ruszyła budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Dębnicy Kaszubskiej. Gmina Dębnica Kaszubska
W Dębnicy Kaszubskiej trwa budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego, które ma stać się wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami. Z inwestycją o wartości ponad 5 milionów złotych, lokalna społeczność zyska miejsce nie tylko do opieki, ale i do integracji.

Centrum opiekuńczo-mieszkalne powstaje w gminie Dębnica Kaszubska. To obiekt, który ma znacząco wpłynąć na jakość życia osób z niepełnosprawnościami. Inwestycja, której koszt przekracza pięć milionów złotych, to odpowiedź na potrzeby społeczne, zwłaszcza tych z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Centrum zaprojektowano z myślą o zapewnieniu kompleksowej opieki oraz stworzeniu przestrzeni do społecznej aktywizacji.

Założenia projektu
Samorząd gminy Dębnica Kaszubska podkreśla, że nowe centrum będzie w stanie zapewnić opiekę łącznie 20 pensjonariuszom. Z tej liczby, pięć osób otrzyma całodobowe wsparcie, natomiast pozostałe 15 osób skorzysta z pomocy w ramach pobytu dziennego.

Obiekt ma oferować nie tylko niezbędną opiekę medyczną i rehabilitacyjną, ale również stać się miejscem spotkań i aktywizacji społecznej, co jest równie ważne dla osób z niepełnosprawnościami.

Lokalizacja i postęp prac
Centrum powstaje na Osiedlu Północ, a jego lokalizacja została starannie wybrana, by służyć jak najlepiej swoim przyszłym użytkownikom. Wójt gminy, Iwona Warkocka, zwraca uwagę na dodatkowe korzyści płynące z realizacji tego projektu:

- Toczą się prace ziemne. Cała działka, ponad hektarowa, ma łagodny spadek w stronę południa i musiało dojść do niwelacji terenu. Prace są intensywne, bo obiekt ma być oddany w pierwszym kwartale 2025 roku – powiedziała

Infrastruktura i wyposażenie

Planowany obiekt, którego powierzchnia zbliża się do 500m2, będzie w pełni przystosowany do potrzeb swoich użytkowników. Wnętrze centrum ma zostać wyposażone w salę rehabilitacyjną, gabinet pielęgniarski, pracownię manualną oraz pokój wyciszeń.

Zewnętrzna przestrzeń również zostanie zagospodarowana – przewidziano miejsca postojowe, chodniki prowadzące do centrum, a także plenerowe urządzenia sprawnościowe i rehabilitacyjne oraz niezbędne oświetlenie.

Finansowanie projektu

Realizacja tak ważnej inwestycji dla społeczności lokalnej jest możliwa dzięki wsparciu z Funduszu Solidarnościowego, z którego gmina otrzymała blisko 3,2 mln złotych. Pozostała część środków na budowę pochodzi z wkładu własnego samorządu.

Dzięki tym funduszom Dębnica Kaszubska dołączy do grona miejscowości, które aktywnie wspierają osoby z niepełnosprawnościami, oferując im nie tylko opiekę, ale i możliwości rozwoju oraz integracji z lokalną społecznością.

Kontekst społeczny

Warto przypomnieć, że inicjatywa w Dębnicy Kaszubskiej wpisuje się w szerszy kontekst działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Podobne obiekty, choć każdy z nich ma swoją unikalną ofertę, funkcjonują już w innych miejscowościach, jak choćby w Kępicach, a także w zespole pałacowym w Lubuczewie (gmina Redzikowo).

Te projekty pokazują, jak ważna jest ciągła praca na rzecz poprawy warunków życia i integracji osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie.

Inwestycja w Dębnicy Kaszubskiej jest więc nie tylko odpowiedzią na konkretne potrzeby, ale również ważnym krokiem w kierunku budowania społeczeństwa wrażliwego i otwartego na potrzeby wszystkich swoich członków. Oczekuje się, że centrum opiekuńczo-mieszkalne stanie się ważnym miejscem na mapie gminy, przyczyniając się do lepszego jutra dla osób z niepełnosprawnościami.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto