MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Kazimierz Szostakowski-Kobelis. Odejście ostatniego żołnierza wyklętego w Słupsku

oprac. Wojciech Frelichowski
Ppłk Kazimierz Szostakowski-Kobelis ps. „Mieczysław”.
Ppłk Kazimierz Szostakowski-Kobelis ps. „Mieczysław”. UM Słupsk
Nie żyje ppłk Kazimierz Szostakowski-Kobelis ps. „Mieczysław”. Zmarł ostatni żołnierz wyklęty mieszkający w Słupsku, miał 103 lata. Kombatant, który znany był za swoje służby dla Armii Krajowej Okręgu Wilno, pozostawił po sobie niezatarte ślady w historii Polski.

Niezłomny żołnierz wyklęty

Ppłk Kazimierz Szostakowski-Kobelis, znany również jako „Mieczysław”, był niezłomnym żołnierzem II wojny światowej. Walczył w szeregach Armii Krajowej, a w latach 1945 - 1948 dowodził grupą wywiadu Ośrodka Mobilizacyjnego Okręgu Wileńskiego AK. Za swoją niepodległościową działalność był prześladowany przez komunistyczne organy bezpieczeństwa, osiem lat spędzając w więzieniu we Wronkach.

Urodził się w Wilnie, gdzie był harcerzem i członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Jako żołnierz Armii Krajowej uczestniczył w akcjach specjalnych, a w lipcu 1944 roku brał udział w operacji „Ostra Brama”. Aresztowany przez NKWD zbiegł z jenieckiej kolumny i do zakończenia wojny ukrywał się, po czym zamieszkał w Słupsku, skąd przeniósł się do Gdańska, nawiązując kontakty z antykomunistycznym podziemiem.

Prześladowania i powrót do normalności

W 1948 roku ppłk Kazimierz Szostakowski-Kobelis został zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Pomimo ciężkich tortur nikogo nie wydał. W więzieniu spędził osiem lat. Po wyjściu na wolność powrócił do Słupska, gdzie zdobył wykształcenie i został inspektorem nadzoru budowlanego.

Po upadku komunizmu udzielał się w lokalnym oddziale Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W uznaniu za swoją służbę, ppłk Kazimierz Szostakowski-Kobelis został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Wspomnienia o żołnierzu

Do końca życia, ppłk Kazimierz Szostakowski-Kobelis był skromny i szczery. Zawsze honorowy i wierny ojczyźnie patriota. Rodzina i przyjaciele wspominają go jako cudownego kompana, wspaniałego dziadka, godnego zaufania kolegę.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska, przekazała kondolencje i wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim Pana Kazimierza. Ostatnie pożegnanie odbędzie się 12 kwietnia br. o. godz. 11.00 na Starym Cmentarzu w Słupsku.

Wraz z odejściem ppłk Kazimierza Szostakowskiego-Kobelisa, Polska straciła ostatniego żyjącego żołnierza wyklętego z Słupska - człowieka, który swoim życiem napisał ważny rozdział w historii naszego kraju.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto