Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Pana Samochodzika i templariuszy" kręcono w Malborku. Widzowie niezbyt przychylni dla najnowszej adaptacji książki Zbigniewa Nienackiego

Anna Szade
Anna Szade
W najnowszej wersji "Pana Samochodzika i templariuszy" pan Tomasz jeździ pojazdem, który powstał z z fiata 125p i... Ursusa.
W najnowszej wersji "Pana Samochodzika i templariuszy" pan Tomasz jeździ pojazdem, który powstał z z fiata 125p i... Ursusa. Materiały promocyjne Netflix
Nowy „Pan Samochodzik i templariusze” 12 lipca miał swoją premierę. Na platformie streamingowej w Polsce jest od kilku dni numerem 2. W Malborku widzowie obeszli się z nim dość krytycznie. Mają do produkcji szczególny sentyment: zdjęcia kręcone były na zamku i do kultowej wersji ze Stanisławem Mikulskim w roli Tomasza, i do obecnej.

"Pan Samochodzik i templariusze" Netfliksa. Da się porównać z wcześniejszą ekranizacją?

Za najnowszą wersją „Pana Samochodzika i templariuszy” stoją Netflix i Orphan Studio, które zakupiło prawa do ekranizacji całej serii. Ale trudno powiedzieć, czy to faktycznie adaptacja książki Zbigniewa Nienackiego wydanej po raz pierwszy w w 1966 r., czy remake znanego filmu z udziałem Stanisława Mikulskiego w roku głównej. Wydaje się, że twórcy luźno inspirowali się literaturą dla młodzieży sprzed dekad.

Dla wielu tamta wersja z PRL była idealna. Dlatego trudno się dziwić widzom, którzy mają wciąż przed oczami Tomasza w charakterystycznej amfibii, że reagują emocjonalnie na obraz, który od 12 lipca jest dostępny na platformie streamingowej.

Opowieść o Panu Samochodziku to po prostu wspomnienie z dzieciństwa. Adaptacje popularnej w PRL serii były już wcześniej pokazywane na małym i dużym ekranie. Na miano kultowego zasłużył miniserial „Samochodzik i templariusze”. Pierwszy z pięciu odcinków Telewizja Polska wyemitowała 20 lutego 1972 r.

Pan Tomasz szuka skarbu templariuszy, czyli Malbork na ekranie

Malborczycy darzą serial z lat 70. ubiegłego wieku szczególną sympatią, bo kręcono go w Malborku. Producenci zdecydowali się również na zdjęcia w Radzyniu Chełmińskim k. Grudziądza oraz w Okoninie k. Grudziądza. Ale i tak w wielu scenach z lat 70. widać zamek i okolice.

Zdjęcia najnowszej wersji też kręcono w Malborku, ale także w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz na Łotwie. W filmie wykorzystano malborską zamkową scenografię. Niewykluczone, że historykom sztuki wzrośnie nieco ciśnienie, gdy zobaczą, jak na potrzeby produkcji zmienił się wychuchany kościół zamkowy pw. Najświętszej Marii Panny…

W mediach społecznościowych pojawiły się już pierwsze recenzje. Niektóre są bardzo krótkie, ale... dobitne.

Wytrzymałem 10 minut – komentuje internauta z Malborka.

Niestety, obejrzałem do końca – dodaje drugi.

Mniej emocji budzi za to pojazd jakim w wersji dostępnej na Netfliksie porusza się pan Tomasz. Tamten użyty w pereelowskim serialu był na pewno przedmiotem pożądania wielu miłośników motoryzacji. To volkswagen model 166 Schwimmwagen. Na potrzeby serialu wehikułowi dorobiono bagażnik.

Teraz to połączenie dwóch klasyków: fiata 125 p z maską od… Ursusa C-330, które nie mają wiele wspólnego z książkowym pierwowzorem.

Pan Samochodzik to Mateusz Janicki. Kto jeszcze wystąpił?

Pewnie wielu widzów z ciekawości włączy nową wersję, która trwa 109 minut. To dlatego, mimo niepochlebnych ocen, od kilku dni produkcja jest w czołówce najchętniej oglądanych filmów na platformie streamingowej.

Znany historyk sztuki, łowca skarbów oraz właściciel niezwykłego samochodu wpada na trop skarbu templariuszy, który jest kluczem do wielkiej mocy, mogącej zachwiać równowagą dobra i zła na świecie. Wspierany przez zaprzyjaźnionych harcerzy Pan Samochodzik rozpoczyna wielki wyścig z czasem i wrogą organizacją, którego stawką jest dziedzictwo rycerskich zakonów. – reklamuje Netflix.

Film wyreżyserował  Antoni Nykowski, za scenariusz natomiast odpowiada Bartosz Sztybor, znany m.in. z serialu „Prosto w serce”.
Oto obsada głównych postaci filmu:

  • Mateusz Janicki - pan Tomasz "Samochodzik",
  • Sandra Drzymalska - dziennikarka Anka Modzelewska,
  • Maria Dębska - Karen Petersen,
  • Jacek Beler – "Adios",
  • Anna Dymna – "Łajma",
  • Olgierd Blecharz - "Sokole Oko",
  • Kalina Kowalczuk – "Wiewióra",
  • Piotr Sega – "Mentorek",
  • Przemysław Bluszcz - Petersen, ojciec Karen,
  • Ewa Błaszczyk - Gierymska, dyrektorka Muzeum Narodowego.

Film dostępny jest również na świecie. W wersji angielskiej tytuł brzmi: "Mr. Car and the Knights Templar", włoskiej - "Mister Car e i templari", niemieckiej - "Herr Spaßmobil und die Tempelritter", a hiszpańskiej - "Don Cochecito y los caballeros templarios".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto