18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paulina szuka dawcy szpiku. Rusza akcja, która może uratować jej życie

Monika Jankowska
Paulina szuka dawcy szpiku. Rusza akcja, która może uratować jej życie
Paulina szuka dawcy szpiku. Rusza akcja, która może uratować jej życie archiwum rodzinne
- Pomóżcie mojej córce, dajcie jej szansę na życie! - ze łzami w oczach prosiła Stanisława Wilińska, mama Pauliny Zawiszy. Paulina ma 25 lat, mieszka w Gdańsku i sama jest mamą 6-letniego Dominika. Zawsze była osobą o ogromnych sercu, pomagała innym, w tym dzieciom chorym na białaczkę. W kwietniu kobieta usłyszała okrutną diagnozę: ostra białaczka szpikowa.

Od tego czasu jej rodzina i przyjaciele wraz z Fundacją DKMS szukają dla niej dawcy szpiku. Zorganizowali akcję „Pomóż Pauli i Innym!” Pomóc Paulinie lub innym chorym może każdy. Wystarczy zarejestrować się jako potencjalny dawca lub przekazać darowiznę, która pomoże sfinansować badanie zarejestrowanych osób.

Rejestracja potencjalnych dawców będzie odbywała się w Gdańsku przez cztery dni: 29 czerwca w godz. 10-14 w Gdańskiej Stoczni Remontowej (ul. Na Ostrowiu 1), 11 lipca w godz 11-17 w Wielkiej Sali Wety Muzeum Historycznego Miasta Gdańska( ul. Długa 46), oraz 12-13 lipca w godz. 11-17 w Galerii Bałtyckiej (ul. Grunwaldzka 141).

- Prosimy tylko o rejestrację. Nie chcemy żadnej pomocy materialnej, z tym sobie poradzimy – mówi mama Pauliny. - W tej chwili wyniki Pauliny są dobre, na razie jest w domu, jednak za półtora tygodnia czeka ją kolejna chemia w szpitalu. Wszystkim nam jest ciężko, a najbardziej chyba jej synkowi. Kiedy zobaczył swoją mamę w masce i łysą, przestraszył się i zaczął płakać. Powoli wszystko mu wytłumaczyliśmy. Wierzymy, że uda nam się znaleźć dawcę i Paulina wyzdrowieje.

Kto może zostać dawcą szpiku kostnego?

- Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważącym minimum 50 kg, bez dużej nadwagi. Rejestracja zajmuje tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza oraz pobraniu 4 ml krwi. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy jest zgodny z kodem genetycznym chorego, dochodzi do przeszczepu – tłumaczyli Mateusz Lachacz i Wojciech Niewinowski z Fundacji DKMS podczas zorganizowanej dziś konferencji dotyczącej chorej gdańszczanki.

Do rejestracji w bazie zachęcali również Ewa Kamińska – zastępca prezydenta Gdańska i Sławomir Kucaba – dawca, który oddał szpik 50-letniej kobiecie z Kanady. Swoim przykładem pokazał, że każdy może uratować ludzkie życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto