Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polenergia planuje wyemitować akcje do kwoty 3,4 mld zł. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zatwierdziło uchwalę o kapitale docelowym spółki

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Polenergia planuje wyemitować akcje do kwoty 3,4 mld zł. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zatwierdziło uchwalę o kapitale docelowym spółki
Polenergia planuje wyemitować akcje do kwoty 3,4 mld zł. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zatwierdziło uchwalę o kapitale docelowym spółki Polenergia
Polenergia S.A., lider w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, otrzymało zgodę na wyemitowanie akcji o wartości 3,4 mld złotych. Środki te zostaną wykorzystane na rozwój strategicznych projektów spółki, w tym budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Emisja akcji Polenergia S.A. na rozwój farm wiatrowych

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polenergia S.A. zatwierdziło uchwałę o kapitale docelowym spółki, co otwiera drogę do emisji akcji w latach 2024-2027. Emisja akcji o wartości do 3,4 mld złotych pozwoli spółce na realizację strategicznych projektów, w tym budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

- To historyczny moment, Polenergia wypływa na szerokie wody. Decyzja akcjonariuszy o możliwości emisji akcji na ogromną kwotę 3,4 miliarda złotych otwiera naszej Grupie możliwość wejścia do zupełnie innej ligi. Stoimy na progu realizacji największych farm wiatrowych w historii naszego kraju - stwierdziła Dominika Kulczyk, przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergia S.A.

Rozwój morskich farm wiatrowych priorytetem Polenergia S.A.

Większość kapitału, do 95% środków pozyskanych z emisji akcji, zostanie przeznaczona na rozwój morskich farm wiatrowych. Pozostałe środki zostaną zainwestowane w rozwój lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych (do 10%) oraz w rozwój projektów wodorowych i dotyczących elektromobilności (do 5%).

Polenergia planuje pozyskać środki na budowę morskich farm wiatrowych z dwóch źródeł: jednym są planowane emisje akcji, drugim – finansowanie dłużne za pośrednictwem budowanego przez spółkę konsorcjum banków.

Farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim - nowy rozdział w historii polskiej energetyki

Jerzy Zań, Prezes Zarządu Polenergia S.A. wyraził przekonanie, że realizacja farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim otworzy nowy rozdział w historii polskiej energetyki.

- Decyzja akcjonariuszy pokazuje ogromną wiarę rynku i inwestorów w potencjał Polenergii i nasze projekty offshore'owe. Realizacja farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim otworzy nowy rozdział w historii polskiej energetyki - mówił prezes.

Współpracując z norweskim Equinor, Polenergia rozwija na Morzu Bałtyckim trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3000 MW. Projekty Bałtyk I, II i III zasilą zieloną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych. Pierwsza energia z dwóch najbardziej zaawansowanych projektów, Bałtyk II i Bałtyk III, popłynie już w 2027 roku.

Największa farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim

W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Polenergia i Equinor planują rozwój morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I. Projekt o mocy do 1560 MW to największa farma wiatrowa realizowana do tej pory na Morzu Bałtyckim.

Bałtyk I będzie oddalony od brzegu o około 80 km, a komercyjny etap użytkowania planowany jest od 2028 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto