Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat kartuski. Uroczystości upamiętniające żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki zaprasza 23 maja do Podjaz w gminie Sulęczyno na konferencję prasową poświęconą projektowi #DruzynaInki, realizowanemu przez Biuro Przystanków Historia Instytutu Pamięci Narodowej. Tego samego dnia odbędą się też w Podjazach, Bączu i Kartuzach uroczystości upamiętniające żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Konferencja transmitowana będzie na kanale IPNtv 23 maja o godz. 9.30 ze Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny w Podjazach w gminie Sulęczyno. Po spotkaniu z mediami w miejscowym kościele odprawiona zostanie msza święta, a po niej odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej Danuty Siedzikówny ps. Inka.

Od początku kwietnia Instytut Pamięci Narodowej zorganizował blisko 100 praktycznych lekcji historii połączonych z nauką pierwszej pomocy przedmedycznej

To projekt #DruzynaInki. Dotychczas wzięło w nim udział około 1600 uczniów z województwa warmińsko-mazurskiego. Zajęcia zostały przeprowadzone głównie w małych miejscowościach, takich, w jakich mieszkała także "Inka". Chodzi o to, by dotrzeć do uczniów, którym trudniej jest skorzystać z oferty IPN. Wpisuje się to w założenia tzw. Terenowego Przystanku Historia. W nowym roku szkolnym 2022/23, od września rozpocznie się kolejny etap projektu, który obejmie także województwa zachodniopomorskie i pomorskie.

Specjaliści od pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzą lekcje zorganizowane przez IPN. To wyraz zaangażowania społecznego Instytutu. Każde zajęcia dzielą się na dwie części. W pierwszej uczestnicy poznają życie "Inki" oraz jej rodziny.

- Uczniowie dowiadują się, że jej ojciec został zesłany w głąb Związku Sowieckiego, że uratował się dzięki armii gen. Andersa, ale zmarł z wycieńczenia w Iranie. Mama natomiast wstąpiła do Armii Krajowej, za co została aresztowana i zamordowana przez Niemców. Nie zważając na konsekwencje, także Danusia Siedzikówna ze swoją starszą siostrą Wiesławą wstąpiły do AK. Po okupacji niemieckiej nastąpiła ta sowiecka, która narzuciła nam komunistyczną władzę. Inka kontynuuje więc walkę do końca… "Zachowałam się jak trzeba"... - informuje IPN.

Po historycznym wstępie, w drugiej części lekcji, prowadzone jest teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Satysfakcja jest podwójna. Moralny i prawny obowiązek udzielania pierwszej pomocy, procedury ratownicze, instrukcja dotycząca rozmowy z dyspozytorem pogotowia ratunkowego, w końcu, zastosowanie podręcznej apteczki oraz ćwiczenia ze sztucznego oddychania na profesjonalnym fantomie.

Historia doskonale przeplata się z potrzebami współczesnego życia. To nie tylko teoria, ale także zachęta do zaangażowania społecznego, przygotowanie do pomocy ludziom w zagrożeniu życia czy utraty zdrowia, które zdarzają się na co dzień. Na wzór sanitariuszki Danusi Siedzikówny.

Połączenie historii i szkoleń pierwszej pomocy przedmedycznej koresponduje z nowoczesną zasadą interdyscyplinarności w nauczaniu. Zajęcia w ramach projektu #DruzynaInki, dodatkowo wpisują się w dydaktyczną zasadę oddziaływania na wiele zmysłów, w celu lepszego przyswojenia materiału nauczania. Po zajęciach każdy uczestnik otrzymuje podręczną apteczkę.

Program uroczystości upamiętniających żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, 23 maja 2022 r.

Podjazy, Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny "Inki" - gospodarz Barbara Lis-Driwa, dyrektor szkoły 

Godz. 9.30 - konferencja prasowa z udziałem dr. Karola Nawrockiego, prezesa IPN i Łukasza Witka, dyrektora Biura Przystanków Historia IPN;. Prowadzenie - dr. Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN.

Godz. 10 - msza św. na terenie szkoły, a po niej:

- występ artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły w Podjazach

- wystąpienie prezesa IPN, dr. Karola Nawrockiego oraz innych gości

- odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamięci Danuty Siedzikówny "Inki" na ścianie szkoły przy wejściu głównym.

Tablica jest uzupełnieniem już istniejącego upamiętnienia. Na nowej tablicy znajdzie się inskrypcja: SANITARIUSZKA 5. WILEŃSKIEJ BRYGADY / ARMII KRAJOWEJ / WALCZYŁA O NIEPODLEGŁĄ POLSKĘ / Z NIEMIECKIM I SOWIECKIM AGRESOREM / W WIEKU 17 LAT / ZOSTAŁA ZAMORDOWANA PRZEZ KOMUNISTÓW / CHWAŁA BOHATEROM! / INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ / PODJAZY, 23 MAJA 2022

- Złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej ppor. Zdzisława Badochę „Żelaznego”.

Około godz. 12 -przejazd do Kartuz.

Kartuzy

Godz. 12.45 - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci "Inki" przy ul. 3 Maja.

Godz. 13 - przejazd do Bącza.

Bącz, Szkoła Podstawowa

Godz.13.30 - złożenie kwiatów przy tablicy pamięci ppor. Zdzisława Badochy "Żelaznego" na budynku szkoły w Bączu.

Godz. 15 - Nabożeństwo Majowe przed Kapliczką w Bączu

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto