Protest nauczycieli w Gdańsku. Manifestacja przeciwników reformy oświaty [ZDJĘCIA, WIDEO]

Anna Mizera-NowickaZaktualizowano 
Pikieta w Gdańsku rozpoczęła się o godzinie 13.30. Przemek Świderski
Ponad tysiąc osób protestowałopod Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku przeciwko reformie edukacji.

Autor: Piotr Hukało

Protest przeciwko likwidacji gimnazjów, a tym samym reformie całej struktury szkolnej zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Przy dźwiękach syren i gwizdków związkowcy zapowiadali, że nie pozwolą na zapowiadane przez MEN zmiany.

- Jeśli tydzień temu, też w deszczu, udało się coś zdziałać „czarnym parasolom”, mam nadzieję, że nam też się uda – mówiła Elżbieta Markowska, prezes pomorskiego okręgu ZNP. - Zdecydowanie sprzeciwiamy się planom likwidacji gimnazjum, zmianom podstaw programowych, podręczników. Żądamy wycofania szkodliwej dla uczniów, rodziców i nauczycieli reformy.

Nauczyciele, którzy przyjechali do Gdańska z całego województwa, przekonywali, że nie mogą się zgodzić na planowaną przez resor edukacji reformę.

- Nie może być tak, że eksperymentuje się na żywym organizmie, na dzieciach - mówiła Renata Stolicka z Zespołu Szkół w Łebieniu. - Doszło do sytuacji, że nie wiemy, jak będziemy pracować i czy w ogóle będziemy pracować. Bo to nie prawda, że nie będzie zwolnień - podkreślała.

Poza związkowcami i nauczycielami w proteście wzięli też udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, posłowie, członkowie PO oraz Partii Razem, a także samorządowcy.

- Dotychczas mieliśmy dobre wyniki w skali europejskiej i światowej. Gimnazja, początkowo niechciane, okazały się dobrym pomysłem. Szkoda, że teraz mamy takie turbulencje w oświacie i upartyjnienie szkoły - mówił obecny podczas pikiety prezydent Sopotu, Jacek Karnowski.

Wtórował mu wiceprezydent Gdańska. - Mieszkańcy Gdańska, ale i wielu innych miast w Polsce mają ogromny problem. Nie wiedzą, jak będzie wyglądała edukacja 1 września 2017 roku - mówił Piotr Kowalczuk. - Mówimy “stop” tej reformie. Jeśli komuś zależy na dzieciach, to niech siądzie z nami i rozmawia.

Związkowcy w trakcie pikiety złożyli w sekretariacie wojewody pomorskiego petycję, w której żądają “wstrzymania szkodliwej reformy systemu edukacji”. - Chcieliśmy złożyć ją na ręce wojewody, ale nie miał czasu się z nami spotkać - żaliła się Elżbieta Markowska.

Rzecznik wojewody tłumaczyła, że Dariusza Drelicha nie było, bo o godz. 13 musiał wyjechać na inne, zaplanowane wcześniej spotkania. - Gdy wojewoda wróci, na pewno zapozna się z treścią petycji – mówiła Małgorzata Sworobowicz.

Z kolei pomorska kurator oświaty przekonuje, że nie ma powodów, by rezygnować z reformy. - Zapraszam związkowców do merytorycznego dialogu o planowanych zmianach - mówi Monika Kończyk. - Zmiany pomyślane są tak, aby realizując nadrzędne cele w systemie edukacji oraz dbając o jakość kształcenia dzieci i młodzieży, zniwelować skutki niżu demograficznego i ograniczyć tym samym zwolnienia nauczycieli.

Podobne manifestacje ZNP zorganizował w 16 innych miastach Polski.

TUTAJ treść petycji ZNP

Wcześniej pisaliśmy...
Udział w gdańskim proteście potwierdziło około tysiąca osób, ale ponieważ do ostatnich chwil swój udział zapowiadają też kolejni samorządowcy, przedstawiciele partii politycznych oraz organizacji pozarządowych, trudno oszacować, ile osób będzie manifestować pod Urzędem Wojewódzkim.

- Pikieta rozpoczyna się o godzinie 13.30. Między 14 a 14.30 wręczymy wojewodzie petycję - zapowiada Elżbieta Markowska, prezes ZNP na Pomorzu. Związkowcy nie ukrywają, że oczekują od minister Anny Zalewskiej wycofania projektowanych zmian w oświacie i przystąpienia do debaty o potrzebach polskiej edukacji. - ZNP domaga się zwiększenia nakładów na edukację, w tym 10-procentowego wzrostu płac nauczycieli od 1 stycznia 2017 r. - podkreślają.

Protest nauczycieli 10.10.2016 w całej Polsce. Nie zgadzają się na proponowaną przez PIS reformę oświaty [GODZINY PIKIET W 17 MIASTACH POLSKI]

Minister Edukacji o poniedziałkowym proteście:

(wideo:Agencja Informacyjna Polska Press)

Wideo

Komentarze 56

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Z
Zbigniew

Sam jestem nauczycielem. Katechetą. I szczerze śmieszą mnie żale i utyskiwania kolegów i koleżanek bojących się o etat, godziny. Cóż, każdy jest kowalem swego losu. Jak się studiowało rzeczy niepotrzebne w nowoczesnym świecie, bez przyszłości, to teraz zbiera się tego efekty. O możliwych reformach, czy o nadchodzącym niżu demograficznym wiadomo było od lat. Można było sie przygotowąc za wczasu. Wydziały teologiczne w większosci borykają sie z brakiem chętnych. Nie można było pójsc po rozum do głowy? Nastawiłes się na uczenie jezyków, matematyki,fizyki, polskiego, historii, biologii, chemi, fizyki? - To twój błąd i tyle. Ja swego czasu poszłem po rozum i o swoją emeryturę jeste spokojny. Za blędy trzeba płacić i ponosić konsekwencje.

a
adam

Tak się nieszczęśliwie składa, że połowa mojej rodziny to nauczyciele.... Wiecznie niezadowoleni, wiecznie zmęczeni i za dużo zarabiający. Oto w skrócie to co mam do powiedzenia na ich temat. No oczywiście zaraz napiszesz, że to jedyni tacy. Niestety nie jedyni. Przykro mi.

o
oleńka

Nie trzeba było tego zawodu wybierać jak się nie podoba. A tak na marginesie owoce pracy Waszej, gdzie są? Całym sercem zgadzam się z tym "adamem" !!! Idziesz pracować, wybrałeś/wybrałaś ten zawód to nie dla przywilejów. Więc po co je utrzymywać. Co jest ? Jesteście Wszyscy z innej gliny?

a
adam

"co nauczyciel musi zrobic w domu?" - nie wiesz nieudaczniku? W domu wali korki za 50 zł od godziny. Na lewo i bez podatku. I przestań jakieś pierdoły tu pisać o pracy w domu... A co do wyboru zawodu głąbie gdyby myśleć Twoim tokiem rozumowania to w tej POst_sowiekiej POlsce byliby tylko nauczyciele, policjanci, wojskowi prokuratorzy, klawisze, sędziowie a kto by Tobie kretynie chleb upiekł? Kto by Ci niedojdo zastrzyk zrobił... Jak Was słyszę i to Wasze "pościelenie" ubeckie pasożyty to mi się rzygać chce! Napisz głąbie o zarobkach! Dlaczego nie dosyć, że dłużej pracujemy co dnia to jeszcze do końca życia i za jakie pieniądze !!!! O tym pisz!

B
Bez hejta

A kto ci bronił być nauczycielen,policjantem, wojskowym itd. No kto? Wiec przestan marudzić. Jak sobie pościelesz tak się wyśpisz. 20 godzin miesiecznie fizycznie w pracy- w szkole. A to co nauczyciel musi zrobic w domu? Nikt nie liczy. W tygodniu jest przeszlo 40. Wiec wy wychodzicie z pracy i macie ja gdzies, a nauczyciel wraca do domu- do pracy

k
karol

PROTESTOWALI" NAUCZYCIELE" KŁAMSTWA OSZUSTW I WALKI O UTRACONE KORYTO
Nauczyciele są zajęci pracą z uczniami a nie POLITYKĄ !

b
befer

ADAMIe zapraszam do pracy w szkole też bedziesz opływał kasą jak my

Ł
Łukasz

Witam, Czy wiesz ze brudne okna blokują 40% promieni słonecznych ,które powinny wpadać do twojego domu/mieszkania . Mimo ze nie jestem zawodową firma sprzątającą to umyje twoje okna na święta i nie tylko, najtaniej (już od 5 zł /okno) i w takim samym standardzie . Polecam , zadzwoń i się przekonaj !! Można się umawiać Od pon do pt od 9-21 tel. 516487322

M
Magda M

Kłamstwa POLITYKÓW i pseudo-nauczycieli. Tacy nauczyciele nie powinni mieć miejsca w pracy z uczniami, bo im POlityka rozum zmaltretowała. POZOSTANĄ NAJLEPSI NAUCZYCIELE, którzy myślą o pracy a nie POlityce ! I O TO CHODZI RODZICOM I UCZNIOM !

J
Joanna

Protestowali jak wprowadzane były gimnazja i protestują jak gimnazja są wycofywane bo nie spełniają należycie swojej roli.. protestują bo za mało zarabiają choć nikt mi nie wciśnie ściemy że za mało bo wiele lat liczyłam ich płace! ! Sama bym tyle chciała zarabiać lub chociaż pracować 18 godzin tygodniowo! ! Podpierają się Kartą Nauczyciela która już dawno powinna spłonąć w pierwszym lepszym piecu!! Nikt, powtarzam NIKT nie ma takich przywilejów w PL jak ta nacja!!

s
skubany

chyba w tygodniu - tak mówi moja zona belferka.

p
pipi

20 godzin w miesiącu? Widzę geniusz jesteś i bardzo zorientowany w temacie

a
adam

Wszak matematyka to podstawa to proszę:
nauczyciel zarabia powiedzmy 2500 zł.
"pracuje" na to 20 godz w miesiącu.
2500 : 20 = 125 za godz. "pracy"
Jeżeli teraz pomnożysz to 125 złotych razy tyle ile się powinno pracować to wychodzi:
125 x 167 godz. = 20875 złotych
Kto z Was drodzy internauci ma taką kasę, plus soboty i niedziele wolne i jeszcze nie zapomnij o feriach i wakacjach to kolejne 3 miesiące !!!
UBECKIM PRZYWILEJOM MÓWIMY N I E !!!!
Ale żeby to nie było jeszcze wszystko zapraszam do lektury ubeckiej Karty nauczyciela !!! To będziecie mieć cały obraz tych pasożytów !!! Takich jest w naszym kraju więcej to policja, więziennictwo, wojskowi prokuratorzy, sędziowie i inni.
Nam zwykłym ludziom pozostaje tylko na tych ludzi pracować do końca życia a ubeki złodziejski ZUS co roku przysyła mi informację że im dłużej pracuję tym mniej mi złodzieje wyliczają emerytury.
OTO UBECKA POlska !!!!! Ja bym Wam dał protestować !!!!

e
efas rumia

Jackowi Karnowskiemu dobierzemy się do DU..PY niech się nie cieszy ze został uniewinniony ale sprawa wróci tak samo jak została odsunięta Prokurator Rejonowa Gdańsk Śródmieście Ob. Grazyna Starosielec za zamiatanie sprawy wnuka Bolka [wałesy ]
Popieramy Prokuratora Regionalnego w Gdańsku Pana Pawła Zimitrowicz że odwoła się do Sądu Najwyszego prawo i sprawiedliwość musi być po nasze stronie a nie mafii z PO czy z PSL oraz alimenciarza

M
Marta - nauczyciel

Znowu kłamstwa POlityków i dziennikarza. Do tysiąca brakuje co najmniej połowę - a protestują nie nauczyciele tylko POLITYCY oderwani od koryta ! Całym sercem jestem za reformą oświaty. Dobrzy nauczyciele niczego się nie obawiają - słabych wyeliminować - niech nie psują opinii nauczycielom ! Na czele z niby przewodniczącym ZNP.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3