Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz w Malborku idzie do remontu. Podpisana została umowa na realizację pierwszego etapu prac w zabytkowej budowli

Anna Szade
Anna Szade
W piątek podpisana została umowa na wykonanie pierwszego etapu prac ratunkowych w malborskim Ratuszu.
W piątek podpisana została umowa na wykonanie pierwszego etapu prac ratunkowych w malborskim Ratuszu. Urząd Miasta Malborka
W Urzędzie Miasta Malborka w piątek (23 lutego) podpisana została umowa na prace w historycznym Ratuszu. Pierwszy etap inwestycji realizować będzie malborska firma, która wygrała przetarg. Za pół roku będzie można podziwiać efekty. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Ratusz w Malborku będzie remontowany. Umowa z wykonawcą podpisana

Urząd Miasta Malborka poinformował, że w piątek burmistrz Marek Charzewski podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Ogólnobudowlanym i Konserwacji Zabytków Maciej Szczepkowski, Rafał Socha sp. j. na remont w najstarszym miejskim budynku.

Zadanie, które magistrat nazywa „Modernizacją średniowiecznego zabytku - budynku Ratusza Miejskiego w Malborku - etap 1” zostało dofinansowane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

W ramach pierwszego etapu planuje się kompleksowy remont dachu i poddasza oraz częściowy remont konserwatorski elewacji oraz wykonane zostaną niezbędne prace zabezpieczające. Elementem uzupełniającym dla zadania będzie przywrócenie historycznej funkcji i wyglądu fontanny znajdującej się przed budynkiem Ratusza Staromiejskiego poprzez wprowadzenie postumentu z figury kusznika oraz dostosowanie istniejących instalacji wodno-kanalizacyjnych – wylicza Urząd Miasta.

Zgodnie z zawartą umową, firma ma na to wszystko pół roku. Inwestycja ma kosztować 2 944 620 zł brutto.

Co dalej z zabytkiem? Jest pomysł na kolejne etapy

Skoro całe przedsięwzięcie przedsięwzięcie szacowane było nawet na 22 mln zł, to czy miasto ma "plan B" i scenariusz na kolejne prace? Okazuje się, że Wydział Projektów Rozwojowych Urzędu Miasta cały czas szuka innych źródeł finansowania. Jedno z nich to Fundusze Europejskie dla Pomorza, bo w strategii Międzywojewódzkiego Obszaru Funkcjonalnego Żuławy, który tworzy 22 partnerów, w tym Malbork, zapisano zadania zmierzające do poprawy infrastruktury dla działających instytucji kultury.

Mamy złożony wniosek o dofinansowanie projektu „Żuławska Pętla Kultury”, w którym ujęty jest drugi etap inwestycji w Ratuszu. W Urzędzie Marszałkowskim rozpoczęła się już ocena. Spodziewamy się, że w czerwcu będzie decyzja – przekazała nam Monika Sasin, naczelnik Wydziału Projektów Rozwojowych w UM.

Natomiast trzeci etap, w którym ujęto wyłącznie prace związane z modernizacją energetyczną, wpisany jest do zadań, które również będą realizowane z funduszy europejskich, ale miasto pozyska jest w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Malbork-Sztum. Strategię działań przyjmują obecnie po kolei wszyscy partnerzy, w czwartek zaakceptowała dokument Rada Miasta. Zielone światło na realizację da porozumienie podpisane z władzami regionu. Ma to nastąpić już po wyborach samorządowych.

Jeśli cały ten plan się uda, dawna siedziba władz miejskich zostanie uratowana.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto