Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń i odprowadza składki do ZUS. Krok po kroku

OPRAC.:
Maja Czech
Maja Czech
Wiele osób zastanawia się, czy pracodawca zgłosił ich do ubezpieczeń społecznych i czy płaci za nich składki. Odprowadzanie składek jest obowiązkiem pracodawcy, to że go nie wykonuje może być sygnałem jego nierzetelności. Weryfikacja pozwala nam monitorować naszą sytuację i zgłaszać ewentualne nieprawidłowości, w tym brak wpłat. Można to sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub po złożeniu wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy pracodawca zgłosił mnie do ubezpieczeń odprowadza składki

Można to zrobić bez wychodzenia z domu - przez Internet na PUE ZUS.

W zakładce "ubezpieczony" można sprawdzić stan swojego konta w ZUS, informacje o ubezpieczeniach, do których zgłosił nas pracodawca oraz o podstawach i składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Można również zobaczyć czy członkowie naszej rodziny zostali prawidłowo zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego.

Żeby uzyskać informacje można też skorzystać z gotowego formularza US-7. Wniosek można wypełnić elektronicznie na PUE ZUS i wydrukować. Jest on również dostępny w placówkach ZUS i na stronie internetowej zus.pl.

Dzięki niemu można sprawdzić zgłoszenia i okresach podlegania ubezpieczeniom społecznym, przerwy w opłacaniu składek, podstawy wymiaru składek czy dane o członkostwie w OFE.

Wypełniony i podpisany formularz lub wniosek o wydanie zaświadczenia można dostarczyć do dowolnej placów formie papierowej osobiście, bądź przez pełnomocnika albo pocztą. Trzeba w nim wskazać sposób odbioru zaświadczenia: można je również odebrać na PUE ZUS.

Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony

Jeśli zdecydujemy się złożyć wniosek elektronicznie, to po zalogowania na PUE z katalogu musimy wybrać usługę "Złożenie dokumentu US-7". W formularzu trzeba uzupełnić dane i wskazać sposób odbioru zaświadczenia. Domyślnie zaznaczona jest opcja elektroniczna poprzez PUE. Możesz także wybrać odpowiedź w formie papierowej.

Wniosek można podpisać za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP. Zaświadczenia o przebiegu ubezpieczeń wydawane są bezzwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od daty wpływu wniosku. W przypadku odmowy wydania zaświadczenia ZUS wyda decyzję, od której można złożyć odwołanie do sądu.

Pracodawca nie odprowadza składek

Gdy okaże się, że pracodawca nie odprowadza składek, mimo że powinien, to rolą ZUS jest odzyskanie należności. Ubezpieczony cały czas może korzystać ze wszystkich świadczeń, a fakt, że pracodawca nie opłaca za niego składek nie wpłynie na wysokość jego przyszłej emerytury. Ta jest bowiem obliczana od wysokości składek należnych. Pracownik nie ponosi konsekwencji za nierzetelności pracodawcy. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą emerytura jest liczona na podstawie składek wpłaconych.

CZYTAJ TAKŻE: Planowane podwyżki za prąd w 2022 roku. Rachunki za energię elektryczną uderzą Polaków po kieszeni

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprawdź, czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń i odprowadza składki do ZUS. Krok po kroku - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto