MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź się przed maturą - test z języka polskiego

Anna Dąbrowska
Polskapresse
Już za 15 dni maturzyści napiszą pierwszą część egzaminu maturalnego - z języka polskiego. Po raz drugi też, po kilkudziesięciu latach przerwy, przystąpią do obowiązkowej matury z matematyki, a wyniki egzaminu zdecydują, na jakie studia dostaną się absolwenci szkół ponadgimnazjalnych.

Matury w tym roku rozpoczną się 4 maja i potrwają do 27 maja. Dni od 4 do 6 maja w szkołach ponadgimnazjalnych, kiedy egzaminy pisze większość maturzystów, będą wolne.

Test z języka polskiego - ściągnij pdf

Każdy maturzysta zdaje co najmniej trzy przedmioty obowiązkowe na poziomie podstawowym: język polski, język obcy nowożytny i matematykę w formie pisemnej oraz język polski i język obcy nowożytny w formie ustnej.

Gdy uczeń zdaje język polski pisemny na poziomie rozszerzonym, musiał wybrać go wcześniej, jako przedmiot dodatkowy. Wówczas jego zadaniem na poziomie rozszerzonym będzie napisanie własnego tekstu, przez 180 minut. Umiejętność czytania ze zrozumieniem będzie już bowiem sprawdzona podczas matury podstawowej.

Egzamin ustny z języka polskiego odbywa się zawsze na jednym poziomie i składa się z dwóch części. Pierwsza to prezentacja tematu, druga - rozmowa z komisją. Prezentacja trwa około 15 minut, rozmowa 10 minut.

Egzamin ustny z języka obcego nowożytnego trwa w sumie 15 minut - uczeń ma 5 minut na przygotowanie się i 10 minut na rozmowę z komisją. Tak jest na poziomie podstawowym. Na poziomie rozszerzonym jest 15 minut na przygotowanie się i tyle samo na rozmowę.

Na egzamin obowiązkowy z matematyki składają się zadania zamknięte i otwarte. Uczeń na maturze rozwiązuje od 30 do 35 zadań i ma na to 170 minut.
Aby zdać maturę, musi uzyskać 30 proc. punktów z każdego przedmiotu zdawanego na różnych poziomach, w formie ustnej lub pisemnej.
Okres przygotowań do matury nie należy do łatwych i przyjemnych. Trzeba się przyłożyć, a wiedza do opanowania jest rozległa. Zwłaszcza gdy maturzysta podejmuje się zdawania kilku przedmiotów dodatkowych, ponieważ to daje mu szansę na studiowanie na wymarzonym kierunku studiów.

- Warto zadbać o to, żeby pompowana w naukę para nie szła w przysłowiowy gwizdek. Efektywność wysiłku zwiększyć może znajomość prawideł uczenia, które naukowcy zajmujący się badaniem pamięci odkryli nie tak niedawno - zdradza tegorocznym maturzystom dr Radosław Sterczyński, psycholog z Zakładu Psychologii Procesów Poznawczych w sopockim wydziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Jednak pożytki płynące z tej wiedzy są zadziwiająco rzadko wykorzystywane podczas nauki szkolnej.

Za tydzień przedstawimy dobre zasady przyswajania wiedzy i podpowiemy, jak wykorzystać je do uczenia się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto